Koronawirus w szkole. Dariusz Piontkowski o pięciu możliwych schematach działania sanepidu

Powiatowi inspektorzy sanitarni, wydając decyzje, będą postępowali według pięciu schematów i będą badali aspekt epidemiologiczny i aspekt organizacyjny - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski podczas piątkowej konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Minister edukacji przedstawił na konferencji prasowej schematy postępowania powiatowego inspektora sanitarnego w razie pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach.

Nowy rok szkolny. Jak może postąpić sanepid?

Jak mówił minister Piontkowski, jeśli w szkole będzie jeden uczeń zakażony koronawirusem, będzie podlegał on izolacji, a po dochodzeniu epidemiologicznym inspektor sanitarny zadecyduje, jak duża grupa osób zostanie objęta kwarantanną. Jeśli objęci kwarantanną nauczyciele będą dobrze się czuli, mogą wyrazić zgodę na pracę w trakcie kwarantanny. - Osoby, które są na kwarantannie przechodzą w tryb nauczania zdalnego - poinformował szef MEN.

- Sytuacja druga, kiedy mamy kilka przypadków zakażeń w klasach na tym samym piętrze. Wówczas także jest decyzja o izolacji osób zakażonych, potem decyzja o wskazaniu osób, które podlegają kwarantannie. Oczywiście krąg tych osób w takim wypadku będzie zdecydowanie większy. Nauczyciele przebywający na kwarantannie - jeżeli czują się dobrze - mogą pracować zdalnie, jeżeli wyrażą zgodę. Ci wszyscy uczniowie, którzy przebywają na kwarantannie kształcą się w systemie zdalnym - przekazał szef MEN.

Jak mówił Piontkowski, sytuacja trzecia dotyczy zakażenia koronawirusem nauczyciela. Wtedy - przekazał minister - zakażony nauczyciel jest izolowany, a osoby, które miały z nim kontakt są poddane kwarantannie. Jak w poprzednich przypadkach, nauczyciele, którzy będą dobrze się czuć podczas kwarantanny, będą mogli pracować, a uczniowie uczestniczyć w kształceniu zdalnym. 

Czwarta sytuacja ma dotyczyć podejrzenia zakażenia koronawirusem uczniów kilku klas oraz pracowników szkoły.

- Wówczas oczywiście izolacja osób zakażonych, po postępowaniu epidemiologicznym, wskazaniu kręgu osób, które powinny podlegać kwarantannie, one udają się na kwarantannę. Ponieważ w takim wypadku prawdopodobnie większość uczniów w szkole może być podejrzewana o zarażenie wirusem - cała szkoła przechodzi na zdalny tryb nauczania - przekazał szef MEN.

Piontkowski opisał też piątą możliwą sytuację. - Nauczyciel, który ma kontakt z pozostałymi nauczycielami. Oczywiście znowu na początku izolacja tego nauczyciela oraz wyselekcjonowanie osób, które miały z nim kontakt. Jeżeli nauczyciel, który jest na kwarantannie dobrze się czuje może pracować. Szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego - mówił Piontkowski.

Szef MEN zapewnił, że są to schematy, "według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz aspekt organizacyjny czy urbanistyczny".

Nowy rok szkolny. Wytyczne dla transportu publicznego

Podczas konferencji minister przypomniał, że ukazały się wytyczne dotyczące transportu publicznego. Zgodnie z nimi firmy przewożące są zobowiązane do dezynfekcji i ozonowania autobusów, a uczniowie będą mieli w nich obowiązek zasłaniania nosa i ust. W strefie żółtej i zielonej - przekazał szef MEN - w autobusach 100 proc. miejsc siedzących będzie mogło być zajęte.

TOK FM PREMIUM