Warszawa. Strefa płatnego parkowania od dziś także na Woli i Pradze Północ

Od dziś rozszerza się strefa płatnego parkowania w Warszawie. Płacić za zostawienie samochodu na miejscach parkingowych trzeba będzie również na Woli i Pradze Północ. Pięciokrotnie rosną również kary za brak biletu paringowego.
Zobacz wideo

Zmiany wchodzą w życie o godzinie 8. Od tego momentu strefa płatnego parkowania będzie sięgać na Woli na zachodzie do al. Prymasa Tysiąclecia, a na północy do linii kolejowej Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Na Pradze Północ obejmuje okolice zoo i Parku Praskiego, Nową Pragę i północne okolice dworca Wschodniego.

Pod koniec lipca Rada Miasta zdecydowała, że kara za nieuiszczenie opłaty za parkowanie auta w strefie płatnego parkowania wzrośnie od 7 września z 50 do 250 zł. Jak uzasadniono uchwałę, kwota była niezmieniana od 17 lat i kiedyś "miała zdecydowanie inną wartość".

Płatne parkowanie w Warszawie. Jakie ceny?

W Warszawie pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga - 3,60 zł, trzecia godzina - 4,20 zł, czwarta i kolejne po 3 zł. Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom parkowania. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Mieszkańcy części Warszawy objętej płatną strefą opłacają roczny 30-złotowy abonament. Dotyczy on okolicy miejsca zamieszkania obejmującej osiem parkomatów, które wskaże mieszkaniec.

Aby uzyskać abonament, przede wszystkim trzeba być zameldowanym na pobyt czasowy lub stały na terenie strefy. Ponadto należy być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony.

TOK FM PREMIUM