Szef Wód Polskich: Opłaty dla Warszawy za zrzut ścieków nawet do 40 mln zł

Jeżeli budowa tymczasowego kolektora do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie potrwa cztery do pięciu tygodni, to opłaty dla MPWiK za zrzut nieczystości do Wisły mogą sięgnąć od 30-40 mln zł - poinformował w poniedziałek prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Zobacz wideo

"Trzaskowskiego nie 'przeraża' ilość ścieków, wpadających do Wisły i 'nie zamierza się z nikim ścigać' przy budowie rurociągu. Możne przemówi do niego wielkość kar. Jeżeli budowa potrwa 'cztery - pięć tygodni', to opłata wyniesie 3-4 razy więcej niż w zeszłym roku (10 mln zł)" – napisał Daca na Twitterze.

W ubiegłym roku Wody Polskie nałożyły podwyższoną opłatę za zrzut nieczystości dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Kwota ta wyniosła 10 501 540 zł. "W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego" – wskazały wówczas Wody Polskie.

MPWiK zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły rozpoczęło 28 sierpnia ub. r., kiedy awarii uległ drugi rurociąg układu przesyłowego. Zapasowym bypassem nieczystości popłynęły do Czajki 9 września. 14 września osiągnął on stuprocentową wydajność.

MPWiK nie zgodził się z wysokością naliczonych opłat i sprawę skierował do sądu. Spór nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Wiceprezydent warszawy Robert Soszyński poinformował w ubiegłym tygodniu, że zgodnie z umową budowa zastępczego kolektora ma potrwać cztery tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM