Polityk PiS złożył zawiadomienie przeciwko Bartoszowi Staszewskiemu. Chodzi o tablice "Strefa wolna od LGBT"

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zawiadomił we wtorek policję o możliwości popełnienia przez Bartosza Staszewskiego wykroczenia polegającego na samowolnym ustawieniu znaków w pasach ruchu drogowego; chodzi m.in. o tablice "Strefa wolna od LGBT".
Zobacz wideo

Jak czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia, do którego dotarła PAP, na kontach społecznościowych Staszewskiego, aktywisty LGBT, znajdują się informacje o samowolnym umieszczaniu w pasach ruchu drogowego znaków w postaci tablic informacyjnych o treści m.in. "Strefa wolna od LGBT", "LGBT free zone" czy "Zone sans LGBT".

Podkreślono, że tablice te mocowane są do istniejących już znaków drogowych. "Sprawca przedmiotowych działań, jak sam twierdzi, działa z pobudek ideologicznych, politycznych, w kontrze do działań organów odnośnych jednostek samorządu terytorialnego" - czytamy w zawiadomieniu złożonym przez Sobolewskiego.

Chodzi o ustawianie tablic m.in. w Przemyślu, Istebnej czy Lipnikach - wynika z zawiadomienia.

Projekt Staszewskiego

O inicjatywie aktywisty pisaliśmy w styczniu 2020 roku. Bartosz Staszewski chciał odwiedzić 37 gmin w całej Polsce. W każdej w nich znalazł mieszkające tam osoby LGBT, które fotografuje na tle specjalnej tablicy, którą zawiesza przy wjeździe do miasta - tuż pod znakiem z nazwą miejscowości. Mamy więc np. "Świdnik", a pod nim - napis na żółtym tle: "Strefa wolna od LGBT". -- Mam nadzieję, że ta dosłowność otrzeźwi zarówno samorządowców, jak i niektórych mieszkańców. Te uchwały są, a ja nie robię nic innego ponad to, że je nazywam i pokazuję - mówił Bartosz Staszewski.

DOSTĘP PREMIUM