Polskie dzieci wstydzą się swojego wyglądu. W żadnym kraju z raportu UNICEF-u nie jest tak źle

- W Polsce największy odsetek dzieci nie akceptuje swojego wyglądu. Czują się źle z tym, jak wyglądają, uważają najczęściej, że są zbyt grube. To powoduje ogromny dyskomfort - mówiła Ewa Falkowska z UNICEF-u w TOK FM.
Zobacz wideo

Ewa Falkowska, dyrektor ds. Advocacy w UNICEF Polska gościła w "Pierwszym Śniadaniu" u Piotra Maślaka i opowiadała o najnowszym raporcie tej organizacji - o jakości życia dzieci krajach Unii Europejskiej i OECD. 

W tym rankingu Polska zajęła 31. miejsce w rankingu 38 państw UE i OECD. W czołówce są dzieci z Holandii, Danii, Norwegii. W tym raporcie organizacja zajęła się trzema obszarami: dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego i kompetencji edukacyjnych oraz społecznych.

- Analizowane kraje są na tyle bogate, że mają odpowiednie środki finansowe, struktury, warunki, by zapewnić dzieciom warunki życia gwarantujące pełny i harmonijny rozwój. A raport pokazał, że nie wszystkie kraje radzą sobie wystarczające dobrze i że są duże różnice - tłumaczyła Falkowska. I dodała, że w niektórych krajach polityka społeczna, edukacyjna, zdrowotna mogłaby lepsza, bardziej efektywna i mieć bardziej pozytywny wpływ na życie dzieci.

Jak się okazuje, dość niskie miejsce zajęliśmy też w stosunku do krajów z naszego regionu. - Przed nami na 25. pozycji jest Rumunia, Węgry na 15., nie mówiąc już o Słowenii, która jest na 9. pozycji. Gorsze miejsce niż Polska zajęły Stany Zjednoczone - kraj ogromnych dysproporcji, Australia, Nowa Zelandia - wymieniała Falkowska. 

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

W kategorii największej liczby samobójstw zajęliśmy niechlubne ósme miejsce od końca.

- To jest wskaźnik, który jest ostatecznym biciem na alarm. Prawie 9 dzieci na 100 tys. popełnia u nas samobójstwa. To wiele mówi o kondycji opieki psychiatrycznej, psychologicznej nad dzieckiem. Nie mamy psychiatrów dziecięcych, w Polsce jest ich najmniej w Europie, sytuacja jest dramatyczna. Są województwa w Polsce, gdzie w ogóle nie ma oddziałów psychiatrycznych dla dzieci - alarmowała rozmówczyni Piotra Maślaka. 

Pierwsze miejsce zajęliśmy z kolei w kategorii dzieci, które czują się zbyt grube. 38 proc. dzieci między 11. a 15. rokiem życia złożyło taką deklarację.  - W Polsce około 1/4 dzieci ma nadwagę i otyłość. Nie wypadamy tak źle jak Stany Zjednoczone, mamy jednak najszybszą dynamikę przyrostu nadwagi. Co jest alarmujące, w Polsce największy odsetek dzieci nie akceptuje swojego wyglądu. Czują się źle z tym, jak wyglądają, uważają najczęściej, że są zbyt grube. To powoduje ogromny dyskomfort - mówiła Falkowska w TOK FM. 

Raport po przetłumaczeniu na język polski zostanie wysłany do Rzecznika Praw Dziecka i poszczególnych ministerstw.

DOSTĘP PREMIUM