Awaria "Czajki". Trzaskowski: Rozpoczęliśmy próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym

Prezydent Warszawy poinformował, że rozpoczął się próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. "Teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność rurociągu, a także monitoruje pracę systemu pompującego ścieki do rur" - poinformował Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

Do awarii rurociągu, który odprowadzał je do oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia. Od tego czasu nieczystości poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie są zrzucane do Wisły. To już druga tego typu awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" podczas prezydentury Rafała Trzaskowskiego.

W ubiegłym tygodniu ruszyła budowa mostu pontonowego na Wiśle, który ma podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Jak przekazał na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, w piątek wieczorem rozpoczęto próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. "Teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność rurociągu, a także monitoruje pracę systemu pompującego ścieki do rur. Musimy mieć pewność, że awaryjny system jest bezpieczny i będzie wydajny" - podkreślił Trzaskowski.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka w rozmowie z PAP podkreśliła, że próbny przesył ściekowy odbywa się dwoma rurami. - Proces polega na stopniowym przesyłaniu ścieków. W jego trakcie w rurach zdejmowane są zasuwy i w bardzo powolny sposób napełniane są ściekami. Rozruch może potrwać do 72 godzin - poinformowała.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Zbudowanym z inicjatywy rządu i sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni w czasie, gdy MPWiK naprawiał układ pod Wisłą do połowy listopada.Tym razem koszty budowy i utrzymania instalacji poniesie stolica. Decyzją prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy nieodpłatnie zostaną użyczone miastu rury niezbędne do obsługi tego przesyłu.

Posłuchaj podcastu.

TOK FM PREMIUM