OKO.press: W sprawie abpa Sławoja Leszka Głódzia toczy się proces kanoniczny

Jak ustalił portal OKO.press, na polecenie Watykanu toczy się proces kanoniczny w sprawie abp. Leszka Sławoja Głódzia. Dotyczy kwestii tuszowania przestępstw seksualnych popełnionych przez księży.
Zobacz wideo

Podstawą do wszczęcia procesu jest papieski dekret "Motu Proprio. Vos estis lux mundi" z 2019 roku.  Dotyczy on "działań lub zaniechań, mających na celu zakłócanie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych, administracyjnych lub karnych, przeciwko duchownemu lub zakonnikowi".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przesłuchano już co najmniej 4 świadków. Proces dotyczy 4 księży, o których postępowaniu Głódź miał wiedzieć.

W tekście OKO.press mowa m.in. o ks. Michale L., który został skazany za gwałt na 17-latce, który popełnił 9 lat temu. Przed ogłoszeniem wyroku ksiądz był kilkukrotnie przenoszony z jednej parafii do drugiej. Abp Głódź zeznawał,  że nie wiedział o zarzutach wobec duchownego.

Kolejny wątek ma dotyczyć ks. Mirosława B. skazanego za molestowanie 15-latki. arcybiskup Głódź nie wszczął wobec księdza postępowania kanonicznego i nie poinformował o wszystkim Watykanu.

Abp Sławoj Leszek Głódź  13 sierpnia tego roku 75 lat. W tym wieku biskupi oddają się do dyspozycji papieża, który może ich wysłać na emeryturę.  Papież Franciszek wydał decyzję natychmiast i zadecydował o odesłaniu arcybiskupa na emeryturę już w dniu jego urodzin – czyli w najszybszym możliwym terminie. 

TOK FM PREMIUM