Nie idź dziś w Tatry! Halny wieje z prędkością nawet 180 km/h

Porywy osiągające prędkość do 180 km/h, do tego padający deszcz sprawiają, że pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają jakiekolwiek wędrówki. Mocno powieje dziś w wielu miejscach południowej części Polski.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który może wystąpić w południowych powiatach czterech województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W górach może wiać wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h. W porywach może natomiast osiągać prędkość do 90 km/h. Jednak w Tatrach dziś rano notowano podmuchy o prędkości nawet 180 km/h. Do tego zaczął padać deszcz, co przy silnym halnym nie jest częstym zjawiskiem. Według prognoz silny wiatr w Tatrach ma ustać w poniedziałek.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wszelkiej działalności górskiej w obecnych warunkach. Silny wiatr utrudnia bądź nawet uniemożliwia wędrowanie. Na szlaki spadają powalone pod naporem wiatru gałęzie, a nawet całe drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

O tym, czym może grozić wędrowanie po górach przy silnym halnym, przekonała się turystka, która w sobotę po silnych podmuchu spadła ze skał w Tatrach Zachodnich. Ratownicy TOPR po trwającej pięć godzin akcji znieśli kobietę z Wołowca. Gdy tylko przekazali poszkodowaną załodze karetki, zostali wezwani do kolejnego podobnego wypadku - tym razem w Tatry Wysokie. 

DOSTĘP PREMIUM