Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Rzecznik rządu komentuje

Pomimo rekordowej liczby osób zakażonych codziennie koronawirusem, rząd nie bierze pod uwagę wprowadzenia obostrzeń na cmentarzach. Podczas Wszystkich Świętych mają być one otwarte bez zmian. Rzecznik rządu apeluje jednak o ostrożność.
Zobacz wideo

W tej chwili w nie ma w rządzie dyskusji ani o zaostrzaniu środków ostrożności na cmentarzach, ani o zamykaniu ich na Wszystkich Świętych. - Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News. 

Większość cmentarzy w Polsce zamknięto na początku kwietnia, gdy w całym kraju obowiązywały najbardziej restrykcyjne obostrzenia. Obecnie nawet na liście obostrzeń, które obowiązują w żółtych i czerwonych strefach, nie ma wyszczególnionych cmentarzy. Zaostrzone są tylko środki ostrożności podczas wydarzeń religijnych. 

Koronawirus w Polsce. Rekordowe bilansy zakażeń

Niewykluczone jednak, że przepisy zostaną zmienione. Minister zdrowia Andrzej Niedzielski przekazał, że taki krok rozważany jest w przypadku czerwonych stref, gdzie obostrzenia mogą stać się "bardziej dotkliwe'. Niektóre z planowanych zmian dotyczą również żółtych stref, jednak minister uspokajał, że nie zostanie wprowadzony ogólnokrajowy lockdown. 

Z kolei rzecznik resortu ostrzegał, że w najbliższych dniach sytuacja się nie zmieni i dalej należy  spodziewać się wysokiej liczby nowych zakażeń. - Niestety te wyniki na poziomie dwóch tysięcy i powyżej będziemy odnotowywać, dlatego że obserwujemy bardzo rozproszone zakażenia - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Poniedziałek był kolejnym dniem, w którym potwierdzono ponad dwa tysiące przypadków. Liczba zakażonych od początku pandemii przekroczyła już sto tysięcy. Epidemia uniemożliwiła również zaprzysiężenie nowego rządu, ponieważ zakażenie wykryto u Przemysława Czarnka, który miał dostać jedną z nominacji - na ministra edukacji i nauki. 

TOK FM PREMIUM