Na Mazowszu zawyją syreny alarmowe. Ćwiczenia na wypadek nalotów

Od wtorku do piątku na terenie Mazowsza uruchamiane będą syreny alarmowe w ramach ćwiczeń na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza; w związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - podają służby wojewody.
Zobacz wideo

Jak poinformowano w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, uruchomienie syren planowane jest w dniach 6-9 października, czyli od wtorku do piątku. "Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE- SAREX-20" - czytamy. Mieszkańcy Mazowsza mogą spodziewać się trzyminutowych, modulowanych dźwięków syren sygnalizujących ogłoszenie alarmu, a także trzyminutowych dźwięków ciągłych oznaczających jego odwołanie. 

Syreny alarmowe na Mazowszu

"Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" - podkreślił MUW. Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest - jak wyjaśniono - wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. "Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - zaznaczył Urząd.

DOSTĘP PREMIUM