Czy szkoły będą zamknięte? W sobotę informacja o zmianach

Czy szkoły będą zamknięte w związku z przybierającą na sile drugą falą pandemii koronawirusa? W sobotę premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejne zasady dotyczące, m.in. funkcjonowania szkół. Co może się zmienić w szkołach?
Zobacz wideo

- W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach - zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodawał, że ponad 98 proc. placówek dziś pracuje we "w miarę normalny sposób". Z drugiej jednak strony coraz bardziej widać rosnącą absencję wśród uczniów. Stąd rząd nie wyklucza, że pewne obowiązujące już zasady trzeba będzie zaostrzyć. 

Również w czwartek reporterka TOK FM informowała, że z powodu coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej bydgoskie szkoły średnie rezygnują z organizacji studniówek. Po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii szkoły imprezy nie będzie m. in. w VI Liceum Ogólnokształcącym. Studniówki nie zorganizuje także Zespół Szkół Budowlanych. Nie wyklucza się, że jeśli sytuacja epidemiczna się poprawi, bal zostanie zorganizowany późną wiosną, nawet już po maturach. 

Dziś wicerzecznik PiS Radosław Fogiel stwierdził w Polsat News, że w tej chwili opcja zamknięcia szkół nie jest rozpatrywana. - Sytuacja jest taka, że my w ciągu najbliższych tygodni będziemy decydować naszymi działaniami, czy zahamujemy wzrost, czy będziemy mieli naprawdę spory problem. Naprawdę trudno coś prorokować. Dzisiaj może coś nie być na tapecie, za cztery dni okaże się, że trzeba to rozważyć - mówił. 

W czwartek (8 października) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wprowadzenie w całej Polsce obostrzeń charakterystycznych dla tzw. żółtych stref. Oznacza to m.in., że obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych, również na wolnym powietrzu - a więc na ulicach. Obostrzenia wejdą w życie od soboty. 

Czwartek był też kolejnym dniem z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem - zanotowano ich 4280. Rekordowa była również liczba zgonów - zmarło aż 76 osób. 

DOSTĘP PREMIUM