Iga Świątek nie zapłaci podatku za pieniądze zarobione we French Open? Resort finansów rozważa umorzenie

Resort finansów rozważa umorzenie podatku od nagrody sportowej, którą Iga Świątek otrzymała za zwycięstwo we French Open. Wcześniej w podobny sposób ministerstwo umorzyło podatek od nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk.
Zobacz wideo

Iga Świątek w niedzielę jako pierwsza w historii osoba z Polski wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open. Na kortach Rolanda-Garrosa zarobiła też sporą sumę pieniędzy. Samo zwycięstwo w finale to premia w wysokości 1,6 mln euro. Wcześniej w turnieju zarobiła 1,1 mln euro. 

Za swoje sukcesy we Francji Świątek musiałaby zapłacić w Polsce około 10-procentowy podatek. Aczkolwiek, jak informuje reporter TOK FM Szymon Kępka, być może fiskus nie zobaczy tych pieniędzy. - Resort finansów rozważa umorzenie podatku od nagrody sportowej wobec Igi Świątek. Na razie trwa interpretacja przepisów, decyzji nie ma i entuzjazm na wodzy, ale resort nad sprawą się pochyla - donosi Kępka. 

Czy Świątek będzie miała umorzony podatek tylko od nagrody za zwycięstwo, czy od całej kwoty zarobionej w Roland-Garros 2020? Tego na razie nie wiadomo. - Zasady i zakres ewentualnego umorzenia to - jak mówi MF - teraz przedmiot interpretacji - dodaje Kępka. 

W marcu resort finansów w drodze rozporządzanie umorzył podatek od literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM