W Poznaniu brakuje osocza dla chorych na COVID-19. Sprowadzane jest m.in. ze Śląska
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w tę środę samochód poznańskiego centrum krwiodawstwa pojechał po osocze dla ciężko chorych na COVID-19 do Raciborza. Zostało ono sprowadzone na zamówienie szpitala zakaźnego przy Szwajcarskiej. Osocza brakuje, ponieważ od kwietnia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zgłosiło się jedynie 34 dawców. Jak informuje reporter TOK FM, pobrane od nich osocze dostało 50 zakażonych koronawirusem.
W całej Wielkopolsce wyzdrowiało ponad 7 tys, osób, co oznacza, że właśnie tylu jest potencjalnych dawców osocza. Terapia osoczem krwi ozdrowieńców jest jedną z metod leczenia COVID-19, którą w Polsce stosuje się od kwietnia. Osocze pobierane jest od osób, które przeszły zakażenie i wytworzyły przeciwciała. Badania na całym świecie potwierdzają skuteczność tej metody.
Koronawirus w Wielkopolsce. 416 osób w szpitalu
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał, że w szpitalu miejskim im. J. Strusia, który jest jednocześnie placówką II i III poziomu leczenia pacjentów z COVID-19, hospitalizowanych jest 416 osób, w tym u 413 zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. Dodał, że w szpitalu są cztery wolne respiratory.
W czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki podał, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 835 mieszkańców regionu. Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano 12 989 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 5471 to przypadki aktywne. Wyzdrowiało 7109 osób.