Dubois: Giertych znalazł dokumenty obciążające najważniejsze osoby w państwie. Obawiam się o jego życie

- Roman Giertych znalazł dokumenty obciążające najważniejsze osoby w państwie - powiedział w rozmowie z reporterem TOK FM Szymonem Kępką mec. Jacek Dubois. Prawnik opisał również, jak miało wyglądać przesłuchanie Giertycha w szpitalu.
Zobacz wideo

Były wicepremier Roman Giertych został zatrzymany wczoraj przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, o czym poinformowała rodzina byłego polityka. Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Mecenas zemdlał w trakcie zatrzymania, Trafił do szpitala w Otwocku, a następnie na oddział neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Tam prokuratura przedstawiła mu zarzuty, choć - jak mówił w rozmowie reporterem TOK FM, Jacek Dubois - Giertych był nieprzytomny.

- Pan mecenas podłączony był do aparatury podtrzymującej życie, odwrócony tyłem. Pani prokurator odczytała śpiącej lub nieprzytomnej osobie zarzut - relacjonował Dubois. 

Jego zdaniem prokuratorzy złamali nie tylko polskie prawo, ale Konwencję Praw Człowieka - konkretnie artykuły o zakazie tortur i nieludzkiego traktowania. - Tylko w takich kategoriach można rozpatrywać znęcanie się nad nieprzytomnym adwokatem, którego do tego stanu doprowadziły działania CBA - oświadczył Dubois.

- Przepraszam za emocje, ale jestem jego przyjacielem i takie rzeczy są poza moją wyobraźnią. Jesteśmy w dziczy, marzę, żeby się obudzić i wydostać z tego snu - ciągnął adwokat. Dodał, że "obawia się teraz o życie" swojego przyjaciela. 

Dubois podkreślał również, że Giertych "stracił przytomność w niewyjaśnionych okolicznościach, gdy był w łazience sam na sam z agentem CBA".

Mecenas sugerował, że śledztwo w sprawie Giertycha ma związek z dokumentami, do których dotarł były wicepremier. - Moja ostatnia rozmowa z nim miała miejsce w środę wieczorem. Oświadczył, że znalazł dokumenty pochodzące od najważniejszej osoby w państwie, świadczące o tym, że ingerowała ona w działania przeciwko Leszkowi Czarneckiemu - powiedział Dubois.

W jakim stanie jest Giertych obecnie? - Nie ma z nim kontaktu, jest nieprzytomny albo w półśnie, nie rozpoznaje ludzi - opisywał Dubois.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM