Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Był zakażony koronawirusem

W Poznaniu zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był hospitalizowany. Biskup Bogdan Wojtuś był chory na Covid-19.
Zobacz wideo

Bp Bogdan Wojtuś zmarł w wieku 83 lat.

Informację o śmierci biskupa podała dziś archidiecezja gnieźnieńska. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb duchownego. 

Biskup Bogdan Wojtuś trafił do szpitala w minioną sobotę. "W minionym tygodniu nie pełnił publicznej posługi. Prosimy o modlitwę w Jego intencji, a także za wszystkich chorych i cierpiących z powodu trwającej pandemii" - napisano wówczas w oświadczeniu Archidiecezji. 

Gdy badania potwierdziły u emerytowanego biskupa koronawirusa, jedną z osób, która trafiła na kwarantannę, był Prymas Polski Wojciech Polak. Tydzień wcześniej uczestniczył on w uroczystości z biskupem Wojtusiem. Wiadomo też, że 10 października biskup udzielał bierzmowania w Gniewkowie.

Biskup senior Bogdam Wojtuś nie żyje

Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 roku w Łąsku Wielkim koło Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku, a pracę magisterską obronił w 1968. Stopień doktora teologii moralnej uzyskał w 1972 roku.  Był wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W maju 1982 roku został mianowany rektorem seminarium.

24 września 1988 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 8 października tego samego roku sakry biskupiej udzielił mu prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Koronawirus. Zakażeni hierarchowie kościelni

Dodatnie wyniki testów otrzymało również kilku innych biskupów, wśród nich sekretarz KEP biskup Artur Miziński, biskup opolski Andrzej Czaja i jego biskup pomocniczy Rudolf Pierskała, a także arcybiskup Wiktor Skworc. Hierarchowie brali udział w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM