Rolnicze blokady dróg. Michał Kołodziejczak zatrzymany przez policję

Rolnicy z Agrounii nie dają za wygraną. W środę - pod hasłem obrony polskiej wsi - zorganizowali kolejną blokadę dróg - nie zgadzają się na dalsze procedowanie ustawy o ochronie zwierząt. Podczas jednej z blokad zatryzmany został lider Agrounii - Michał Kołodziejczak.
Zobacz wideo

To kolejna odsłona rolniczych protestów. Przeciwnicy piątki dla zwierząt blokowali drogi już na początku października. W ubiegłym tygodniu rolnicy protestowali w Warszawie. Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że dzisiejsze blokady są zaplanowane w ponad 200 miejscach. W internecie jest już dokładna lista ponad stu punktów. Ma być jednak na bieżąco aktualizowana. Rolnicy już blokują drogi np. na Podkarpaciu. 

Rolnicy pojawią się na drogach w każdym województwie. Wśród nich są zarówno drogi krajowe, jak i wojewódzkie. Tylko w Wielkopolsce - jest ich ponad 20 - w tym krajowa 11 i 15. Po kilkanaście tras rolnicy wytypowali na Mazowszu i w województwie kujawsko-pomorskim - to np. droga krajowa nr 7 pod Mławą, czy 10 w okolicach Bydgoszczy i Torunia.

Kołodziejczak skuty

Najgoręcej protest przebiegał w Środzie Wielkopolskiej. Podpalono belki ze słomą. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak został skuty przez policję. Jednak cała awantura trwała tylko chwilę i Kołodziejczak został uwolniony. - Nikt nie wie, co de facto się stało. Sami policjanci krzyczeli, żeby mnie rozkuć. Myślę, że policja nadużyła swoich możliwości. W czasie skucia nie czułem rąk. Nie wiem, z jakiego powodu zostałem skuty. Nie chce się też źle wypowiadać o policji, wszystkich poniosły emocje - mówił Kołodziejczak. 

Rolnicy zapowiadają też kolejne wizyty u posłów i senatorów.

AgroUnia domaga się spotkania z premierem. Jeśli do piątku się go nie doczeka, będzie zaostrzać protesty.

Piątka dla zwierząt

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wywołuje protesty rolników i hodowców. Po ostatnich protestach rolników w Warszawie Senat wprowadził poprawki do ustawy. Teraz ponownie zajmie się nią Sejm.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM