Koronawirus. Niemcy zmieniają zasady kwarantanny dla przyjezdnych z Polski

W opublikowanym komunikacie koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą ewentualność odbycia kwarantanny.
Zobacz wideo

Wcześniej do strefy tej zaliczano tylko województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie. Przybywając do Niemiec, należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w 14-dniowej kwarantannie.

W Polsce odnotowano dziś rekord nowych zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia poinformował o 12107 zachorowaniach.

Do zagrożonych obszarów dzisiejszy komunikat dodaje ponadto między innymi całe terytorium Szwajcarii wraz z Liechtensteinem, jak też całość brytyjskiego Zjednoczonego Królestwa, ale bez należących do niego: wyspy Man, Wysp Normandzkich i Gibraltaru.

Strefę ryzyka rozciągnięto teraz też na całą Irlandię, a we Włoszech poza objętymi nią wcześniej regionami Ligurii i Kampanii również na regiony Abruzji, Doliny Aosty, Emilii-Romanii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Lacjum, Lombardii, Piemontu, Sardynii, Toskanii i Wenecji Euganejskiej oraz na wchodzącą w skład regionu Trydentu-Górnej Adygi autonomiczną prowincję Bolzano.

Na nowej liście obszarów zagrożonych pojawiło się kolejnych pięć krajów związkowych Austrii, gdzie za strefę z niewielkim ryzykiem koronawirusowym uznaje się już tylko Karyntię.

Jedynym terytoriami wycofanymi w czwartek z listy RKI są hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie oraz prowincja Virumaa Wschodnia w Estonii.

Europa walczy z kolejną falą koronawirusa 

Hiszpania to pierwszy europejski kraj, który przekroczył liczbę 1 miliona odnotowanych przypadków koronawirusa. Rekordy padają też w innych państwach a w ślad za nimi rządy i władze lokalne decydują o kolejnych restrykcjach.

Tuż za Hiszpanią jest Francja, tam też liczba wszystkich przypadków zbliża się do miliona. Rząd w Paryżu rozważa objęcie kolejnych regionów strefą maksymalnego alertu, która już obowiązuje w największych miastach i wiąże się między innymi z godziną policyjną po 21. Rzecznik rządu powiedział też, że pod uwagę brane jest przedłużenie stanu wyjątkowego do połowy lutego.

Godzinę policyjną wprowadzają także włoskie regiony. Od dziś obowiązuje w Lombardii, a od jutra w stołecznym Lacjum. Rekord odnotowanych w ciągu doby przypadków padł w Niemczech - przybyło tam ponad 11 tysięcy 200 zakażonych. Wśród nich jest niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM