Nowe obostrzenia w Polsce. 7 najważniejszych zasad [LISTA, SZCZEGÓŁY]

Od soboty 24 października cała Polska staje się "czerwoną strefą" - ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przedstawił również nowe obostrzenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej, że "sytuacja jest niedobra, dynamiczna". Dziś, w piątek (23 października) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa, zanotowanych w czasie ostatniej doby. To kolejny rekord. Nie maleje niestety również liczba zgonów - w ciągu ostatniej doby zmarły 153 osoby, u których potwierdzono COVID-19.

Szef rządu przedstawił listę nowych obostrzeń, które mają zacząć obowiązywać od jutra lub od poniedziałku. Jak mówił Morawiecki, pierwsze efekty ich obowiązywania mają być widoczne za 10-14 dni. - Jeśli obostrzenia nie będą działały, będziemy musieli dalej zamykać poszczególne dziedziny życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego - deklarował. Jak dodał, jeśli nie nastąpi wypłaszczenie liczby zakażeń, "być może będzie trzeba się zdecydować na lockdown".

Koronawirus w Polsce. Lista obostrzeń

Mateusz Morawiecki deklarował, że ogłaszane obostrzenia zostały skonsultowane z ekspertami. Lista zawiera sześć głównych punktów. 

1. Cała Polska od soboty (24 października) staje się "strefą czerwoną".

2. Szkoły podstawowe w klasach od 4-8 mają pracować w trybie zdalnym.

3. W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego.

4. Ograniczenia w gastronomii. Puby, restauracje i kawiarnie będą mogły serwować dania jedynie dania na wynos. To obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

5. Ograniczenia zgromadzeń do 5 osób. Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób powyżej pięciu w jednej grupie. Wyjątki: osoby, które mieszkają razem, a także spotkania dla celów zawodowych (np. pracownicy budowlani).

6. Program Ochrona Seniorów. Apel do seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości pozostanie w domach. Stworzony ma zostać korpus wsparcia seniorów poprzez szerokie zaangażowanie wolontariuszy.

7. Ograniczenie dotyczące sanatoriów. Trwające turnusy zostaną dokończone, potem sanatoria zostaną zamknięte.

Mateusz Morawiecki apelował również, by poza noszeniem maseczek, dezynfekcją i zachowaniem dystansu, dbać również o wietrzenie pomieszczeń. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM