Zarządzenie premiera: "Żandarmeria udzieli pomocy policji". MON: "To standardowe działania"

Według opublikowanego dzisiaj zarządzenia premiera, policjantów do końca epidemii mają wspierać wojskowi żandarmi. MON zaznacza, że "nie ma to związku z obecnymi manifestacjami". "To standardowe działania" - oświadczył resort.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki zarządził, że w "związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego". Rozporządzenie ukazało się dzisiaj w Monitorze Polskim. 

Szybko pojawiły się domysły, że może wcale nie chodzić o sytuację epidemiczną, ale trwające w całym kraju protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Te pogłoski zdementowało Ministerstwo Obrony Narodowej. "Żandarmeria Wojskowa udzielała policji wsparcia również podczas pierwszej fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają między innymi w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - oświadczył resort.

Głos zabrał także rzecznik rządu Piotr Muller. "W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią" - stwierdził. 

DOSTĘP PREMIUM