Rafał Trzaskowski o decyzji rządu: "To kpina, miasto już wydało milion złotych"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował ogłoszoną przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzję o zamknięciu cmentarzy. - Kpina - stwierdził krótko. Jak podkreślił, miasto o decyzje prosiło od tygodni, a na organizację ruchu na Wszystkich Świętych wydało już milion złotych.
Zobacz wideo

Premier na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w sobotę 31 października, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek 2 listopada cmentarze będą zamknięte. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - powiedział szef rządu.

Do tej decyzji prezydent stolicy odniósł się na Twitterze. "1 mln zł kosztowało Warszawę przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina" - napisał Trzaskowski.

Wcześniej tego dnia komentował pojawiające się doniesienia medialne ten temat. "Od tygodni pytam rząd: co z cmentarzami? Podczas wizyty na grobie rodziców o to samo pytali mnie spotkani ludzie czy sprzedawcy zniczy. Dziś dowiaduję się z mediów, że może rząd podejmie decyzję w piątek. Szkoda, że nie w sobotę w nocy" - pisał Trzaskowski.

Morawiecki na konferencji wyjaśnił, że rząd czekał z podjęciem decyzji, "sądząc, że liczba zachorowań może spadać". Dodał, że taka decyzja to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. - To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - powiedział.

TOK FM PREMIUM