Zmarł czteromiesięczny chłopczyk. To najmłodsza ofiara koronawirusa

Katowicki sanepid poinformował, że w szpitalu w Katowicach zmarł czteromiesięczny chłopczyk, który był zakażony koronawirusem. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara SARS-CoV-2 w Polsce.
Zobacz wideo

"W szpitalu w Katowicach zmarł 4-miesięczny chłopczyk z powiatu cieszyńskiego" - przekazała WSSE w Katowicach we wtorkowym raporcie na temat epidemii w regionie. Oficjalnie to najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. 

- Zmarły chłopczyk miał choroby współistniejące - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, nie podając szczegółów. Według nieoficjalnych informacji, niemowlę miało wrodzoną wadę serca.

- Chłopczyk zmarł w niedzielę po południu. W naszym szpitalu był od około 10 dni, trafił do nas już w stanie bardzo ciężkim, na OIOM – powiedział PAP rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Łącznie minionej doby potwierdzono na Śląsku 2407 nowych zakażeń i 31 zgonów. Poza czteromiesięcznym dzieckiem są to głównie osoby w starszym wieku - miały od 60 do 94 lat.

Koronawirus na Śląsku. Region ma drugą najwyższą liczbę zakażeń

Do niedawna Śląsk był regionem, gdzie odnotowywano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Od tygodnia region jest pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. We wtorek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła tam ponad 53 tys., zmarły w sumie 974 osoby chorujące na COVID-19.

Wyzdrowiało około 55,2 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (29 tys. 257 osób), w całym województwie przebadano dotychczas blisko 637,9 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie niespełna 10,2 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 61,2 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w poniedziałek w regionie zajęte było 1750 spośród 2078 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęty były 152 na 199 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie we wtorek będą dostępne dzień później.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM