Premier: dzisiaj do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafi pierwszy pacjent

Oficjalnie szpital na Stadionie Narodowym otworzono tydzień temu, jednak przez ten czas nie zaczął przyjmować pacjentów. Teraz, jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, szpital został otwarty na dobre. Pierwszy pacjent ma trafić tam jeszcze w czwartek.
Zobacz wideo

Szpital na Stadionie Narodowym został oficjalnie otwarty 29 października, jednak przez tydzień nie zaczął przyjmować pacjentów. Szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczył to "pewnymi przepisami", które "muszą jeszcze zostać doprecyzowane bądź wyjaśnione". - W zeszły czwartek szpital został przekazany personelowi medycznemu, zostały zakończone wszystkie prace związane z budową infrastruktury, wyposażenia - stwierdził podczas konferencji we wtorek.

Teraz jednak szpital został otwarty na dobre, a premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwszy pacjent trafi do niego jeszcze dzisiaj. Dodał, że docelowo na Stadionie Narodowym ma być ponad tysiąc łóżek. - Przeznaczyliśmy wszystkie siły i środki, żeby zwiększać bazę szpitalną i łóżkową - stwierdził Morawiecki. - Nigdy w historii ostatnich lat tak wiele osób nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu, czyli lekarzom i pracownikom służby zdrowia - dodał. 

Premier dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy szpitala na Stadionie Narodowego oraz medykom, którzy walczą z epidemią. - Każdy, kto chroni swoje życie, chroni też życie innych. Musimy przerwać ten łańcuch zakażeń i zwiększyć bazę łóżek, żeby móc leczyć tych, którzy zachorują na COVID-19 - powiedział Morawiecki. 

Jak poinformowała kancelaria premiera, obecnie w szpitalu na stadionie dostępnych jest 300 łóżek. W kolejnym etapie liczba ta zwiększy się do 500, a w ostatnim - do 1200. Szpital działa jako oddział warszawskiego szpitala MSWiA. 

Szpital tymczasowy w każdym województwie 

Celem rządu jest zorganizowanie 35 tysięcy łóżek "covidowych" w tradycyjnych szpitalach, a do tego ma dojść ponad 5 tysięcy łóżek w szpitalach tymczasowych. Jak informował we wtorek Michał Dworczyk, obecnie wojewodowie nadzorują budowę 18 szpitali tymczasowych. Każde województwo będzie miało po jednej takiej placówce, wyjątkami będą Mazowsze i w Małopolska, gdzie powstaną po dwa szpitale. 

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie w Polsce dla pacjentów z COVID-19 przeznaczono 28 010 łóżek, z czego zajętych jest ponad 19 tysięcy. Z dostępnych 2144 respiratorów zajęte jest 1615. Liczba aktywnych przypadków COVID-19 w Polsce przekracza 280 tysięcy. Od początku epidemii potwierdzono ponad 460 tysięcy zakażeń. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM