Jednak nie hala EXPO XXI. Rząd zmienia miejsce drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie

- Zmieniliśmy lokalizację szpitala tymczasowego organizowanego w Warszawie przez Wojskowy Instytut Medyczny. Powstanie on w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu, a nie w hali EXPO XXI - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz wideo

W Warszawie mają działać dwa szpitale tymczasowe. Jeden został już uruchomiony na Stadionie Narodowym, gdzie w pierwszym etapie będzie 300 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a docelowo ma być ich 1,2 tys. Szpital ten jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Według wcześniejszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, miał powstać w hali EXPO XXI.

W piątek Błaszczak poinformował o zmianie lokalizacji tego drugiego szpitala. - Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze I Bazy Lotnictwo Transportowego na Okęciu - powiedział dziennikarzom Błaszczak.

- Szpital będzie się składał z 250 łóżek, ruszy już w tym miesiącu, w listopadzie, szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa - dodał szef MON.

Wyjaśnił, że zmiana lokalizacji przyczyni się do efektywniejszego wydania środków przeznaczonych na walkę z COVID-19. - Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala - wyjaśnił Błaszczak.

Podkreślił, że baza na Okęciu jest w pełni własnością Wojska Polskiego.

Koronawirus. Rekord dziennej liczby zgonów

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 086 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. To blisko rekordu dobowego przyrostu zakażeń, który odnotowano wczoraj (w czwartek, 5 listopada), kiedy nowych zachorowań było 27 143. W piątek za to mieliśmy najwyższą liczbę zgonów w ciągu doby - z powodu koronawirusa zmarło aż 445 osób.

DOSTĘP PREMIUM