Minister Niedzielski rekomenduje święta w domach. "Zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne"

Adam Niedzielski stwierdził, że święta Bożego Narodzenia powinniśmy spędzić w domach, wyłącznie w gronie najbliższych osób, podobnie jak tegoroczną Wielkanoc. "Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne" - powiedział w "Super Expressie".
Zobacz wideo

Minister zdrowia w wywiadzie dla "Super Expressu" zaznaczył, że okres wakacji oraz przykład Czechów, którzy szybko zdejmowali obostrzenia, "dały nam nauczkę, że zbyt szybkie luzowanie przekłada się na wysoką liczbę chorych". - Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych - zapowiedział.

"Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych" - zaznaczył minister w rozmowie z "SE".

Niedzielski podkreślił również, że ryzyko wprowadzenia narodowej kwarantanny jest cały czas dość duże i "powinno towarzyszyć naszej świadomości". "Liczba dziennych zachorowań stabilizuje się, ale wciąż mamy w granicach 20 tys. i powyżej nowych zakażeń" - zauważał. "W szpitalach wciąż przebywają chorzy, którzy zakazili się w październiku, a naszą rolą jest zadbanie o wydolność naszych placówek ochrony zdrowia" - ocenił. Dodał, że mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu, "nie byłoby prawdą".

Pytany o to, kiedy na konta pracowników służby zdrowia trafi tzw. dodatek covidowy, zaznaczył, że 1 listopada wydał prezesowi NFZ "polecenie wypłacenia każdemu lekarzowi, który leczy chorych na Covid-19 w szpitalach II i III poziomu, czyli tych ukierunkowanych na leczenie Covid-19, dodatku w wysokości 100 proc. jego wynagrodzenia".

"NFZ jest w trakcie procesu aneksowania umów ze szpitalami, które będą przekazywały środki do pracowników. Niezależnie od tego, kiedy ta tzw. papierologia zostanie doprecyzowana, dodatek naliczany będzie od 1 listopada. Dodatkowo zdecydowałem, że zwiększone świadczenie będą mieli również ratownicy medyczni i laboranci z laboratoriów szpitalnych" - powiedział szef resortu zdrowia.

DOSTĘP PREMIUM