Szkoły wciąż zostają zamknięte. Co z feriami zimowymi? Premier ogłasza zmiany

Szkoły na razie pozostają zamknięte, a zajęcia - do Świąt Bożego Narodzenia - będą odbywać się w sposób zdalny. Oprócz tego, ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw.
Zobacz wideo

Na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan dotyczący obostrzeń epidemicznych na najbliższe kilka tygodni. Część z nich dotyczyła szkół, które na razie zostają zamknięte, a zajęcia odbywają się w trybie zdalnym.

- Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (...) 23-24 grudnia - poinformował szef rządu.

Ferie zimowe 2021. Kiedy się odbędą? 

Kolejna istotna informacja dotyczyła ferii. Do tej pory termin zimowego odpoczynku był różny dla różnych województw. W tym roku ma być inaczej.

- Podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - powiedział Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej.

Podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy. - (Po to), by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza - powiedział. Wskazywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

Premier dodał, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek. - Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień - dodał.

"Zakaz organizacji wyjazdów"

W komunikacie zamieszczonym na stronie gov.pl przekazano, że w 2021 r. ferie zimowe będą trwać od 4 do 17 stycznia, ale będzie obowiązywał zakaz organizacji wyjazdów.

"Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe" - czytamy w komunikacie.

Zapewniono jednocześnie, że rząd wspiera branżę turystyczną. "Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu" - zapowiedziano na rządowej stronie.

TOK FM PREMIUM