Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaczyna w końcu pracę. Wiadomo, kiedy przyjmie pierwsze wnioski

Ponad półtora roku po zapowiedzi premiera ruszy Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Od wtorku każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy. Komisja zapewnia, że zajmie się wszystkimi przypadkami.
Zobacz wideo

Pierwszy film braci Sekielskich sprawił, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie komisji. Kiedy pojawił się drugi, do komisji powołano pierwszego członka. O komisji znów zrobiło się głośno, gdy ukazał się dokument "Don Stanislao" o kard. Stanisławie Dziwiszu, a Watykan wydał raport o kardynale McCarricku. Jej przewodniczący Błażej Kmieciak zapewniał, że pierwsze wnioski przyjmie "w najbliższych dniach". 

Teraz już wiadomo, że od wtorku, 24 listopada, każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy przez Państwową Komisję ds. Pedofilii. Wniosek może złożyć każdy, nie tylko pokrzywdzony lub osoba dla niego najbliższa. Nie musi to być sprawa aktualna, a zgłoszenie dotyczyć może również wydarzeń sprzed wielu lat.

Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć. Można także wystąpić do komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy. 

Komisja zapewnia, że zbada każdy przypadek. Niezależnie, kim jest sprawca

Złożenie wniosku polega na wypełnieniu prostego formularza dostępnego na stronie internetowej Komisji. Należy wpisać w nim swoje dane osobowe, podać dane poszkodowanego i sprawcy, krótko opisać okoliczności sprawy (w miarę możliwości wskazać dowody, w tym świadków), podpisać formularz i przekazać do Komisji na adres poczty elektronicznej (zgloszenie@pkdp.gov.pl), osobiście albo za pośrednictwem poczty lub kuriera, przesyłając na adres: Państwowa Komisja ds. Pedofilii, ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa. 

Komisja zapewnia, że każdy zgłoszony przypadek dokonania lub tuszowania przestępstwa pedofilii będzie zbadany, niezależnie od tego, kim jest osoba wskazana jako sprawca. W ramach ustawowo powierzonych zadań komisja ma prawo analizować sprawy, które uległy przedawnieniu i wpisywać pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

TOK FM PREMIUM