Norki na fermie na Pomorzu jednak bez koronawirusa. Minister rolnictwa: Nie potwierdziły się doniesienia
Badania zostały zlecone przez ministra po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim.
Jak mówił szef resortu rolnictwa, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. - Wyniki badań, o których informowały media nt. możliwości wystąpienia pierwszego zakażenia na fermie norek w Polsce (...) nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 u tego gatunku zwierząt - powiedział dyrektor Instytutu Weterynaryjnego Krzysztof Niemczuk.
Szef Instytutu, pokreślił, że na chwilę obecną nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce, jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado to będzie monitorowane pod względem klinicznym.
Groźne norki?
We wtorek Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed) na swej stronie internetowej poinformował o wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na jednej z ferm w województwie pomorskim. Naukowcy zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów, potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.
Na początku listopada zakażanie COVID-19 wykryto u norek na fermach w Danii. Tamtejsze władze zapowiedziały wybicie 15-17 mln sztuk tych zwierząt, ostatecznie nie doszło do likwidacji wszystkich, z powodu braku podstaw prawnych. Wybito jednak norki na 284 duńskich fermach, w których stwierdzono infekcje.
Nowa odmiana koronawirusa u norek uznana została za niebezpieczną, bo przenosi się na ludzi. Zakażenia koronawirusem wśród norek były stwierdzane od kwietnia br. na fermach m.in. w Holandii, Danii, Hiszpanii, Szwecji, Grecji, USA i we Włoszech.
Będzie ustawa?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu - przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt trafił do prac rządowych.
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w załączniku do ustawy choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części. W Polsce działa blisko 900 gospodarstw hodujących zwierzęta na futra; branża zatrudnia 8-10 tys. osób.
Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów