Norki na fermie na Pomorzu jednak bez koronawirusa. Minister rolnictwa: Nie potwierdziły się doniesienia

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek - poinformował na konferencji prasowej w czwartek minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Zobacz wideo

Badania zostały zlecone przez ministra po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. - Wyniki badań, o których informowały media nt. możliwości wystąpienia pierwszego zakażenia na fermie norek w Polsce (...) nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 u tego gatunku zwierząt - powiedział dyrektor Instytutu Weterynaryjnego Krzysztof Niemczuk.

Szef Instytutu, pokreślił, że na chwilę obecną nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce, jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado to będzie monitorowane pod względem klinicznym.

Groźne norki?

We wtorek Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed) na swej stronie internetowej poinformował o wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na jednej z ferm w województwie pomorskim. Naukowcy zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów, potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.

Na początku listopada zakażanie COVID-19 wykryto u norek na fermach w Danii. Tamtejsze władze zapowiedziały wybicie 15-17 mln sztuk tych zwierząt, ostatecznie nie doszło do likwidacji wszystkich, z powodu braku podstaw prawnych. Wybito jednak norki na 284 duńskich fermach, w których stwierdzono infekcje.

Nowa odmiana koronawirusa u norek uznana została za niebezpieczną, bo przenosi się na ludzi. Zakażenia koronawirusem wśród norek były stwierdzane od kwietnia br. na fermach m.in. w Holandii, Danii, Hiszpanii, Szwecji, Grecji, USA i we Włoszech.

Będzie ustawa?

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu - przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt trafił do prac rządowych.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w załączniku do ustawy choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części. W Polsce działa blisko 900 gospodarstw hodujących zwierzęta na futra; branża zatrudnia 8-10 tys. osób.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM