Kandydatem na RPO może zostać poseł PiS. Marek Borowski: Bezczelność i arogancja
Trwa posiedzenie Senatu, który debatuje obecnie nie tylko nad nowelizacją ustawy "covidowej", ale również nad ostatnimi działaniami policji wobec protestujących. Na ten temat przemawiał w izbie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, nie pojawił się jednak żaden przedstawiciel rządu. - To świadoma polityka, oni takiej konfrontacji się obawiają - oceniał w TOK FM senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. - Jest transmisja, ludzie tego słuchają, muszą odpowiadać na bardzo trudne pytania - dodał.
- Wszyscy ci, którzy się interesują tym, z reszta pokazywała to także telewizja, oczywiście nie publiczna, wiedzą, że w trakcie tych manifestacji policja działała brutalnie - ocenił senator. Jego zdaniem należy dociec, kto konkretnie podjął decyzję, aby na demonstracje wysłać nieumundurowanych antyterrorystów. Zauważał jednak, że może to być trudne, jeżeli przedstawiciele rządu unikają wizyt w Senacie.
Kandydat na RPO posłem PiS? Borowski: Wyjątkowa bezczelność i arogancja
Prowadzący audycję Roch Kowalski pytał senatora Borowskiego również o to, nad czym Senat będzie debatował wkrótce, czyli nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Według ostatnich doniesień kandydatem PiS ma zostać 31-letni poseł tej partii Daniel Milewski. - Mogę w tej chwili mówić za siebie, za Koalicję Obywatelską, chociaż wydaje mi się, że mogę też mówić za pozostałych członków większości senackiej. Dla nas jest nie do zaakceptowania żaden kandydat partyjny - podkreślił Borowski.
- Jak poseł partii rządzącej może być Rzecznikiem Praw Obywatelskich? - pytał. - To musi być człowiek, który wyrasta ze środowiska, które zajmowało się prawami obywatelskimi, który nie jest związany z żadną partią, nie jest politykiem - zaznaczył. - Zgłaszanie tego typu kandydatur, a nawet mówienie o nich - bo nie zostały jeszcze zgłoszone -świadczy o wyjątkowej bezczelność i arogancji PiS-u w tym zakresie - w tym zakresie.
Kandydatką popieraną przez ponad 1000 organizacji pozarządowych jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Pomimo bezprecedensowego poparcia, w ubiegłym tygodniu Sejm po raz kolejny nie powołał jej na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za wyborem Rudzińskiej-Bluszcz zagłosowało 204 posłów, 244 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Na powołanie nowego RPO musi się zgodzić również Senat, który będzie miał 30 dni na podjęcie odpowiedniej uchwały.
Black Friday w TOK FM. Kupujesz 50 proc. taniej, a dostajesz więcej
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
- Najnowsze informacje o zdrowiu papieża. Wiadomo, kiedy Franciszek ma wyjść ze szpitala
- Donald Trump z zarzutami. To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych
- We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska