Polacy zaczęli masowo jeździć na "wyjazdy służbowe". Gowin chce ukrócić to kombinowanie. Zapowiada drakońskie kary

Koniec ze służbowymi wyjazdami do hoteli, jeśli realnie oznacza to obchodzenie obostrzeń. Rząd zapowiedział drakońskie kary dla przedsiębiorców, którzy będą próbowali omijać reżim sanitarny. Grozi utratą funduszy dla łamiących prawo.
Zobacz wideo

Od 7 listopada hotele dla turystów i placówki gastronomiczne są zamknięte. To obostrzenie ma obowiązywać przynajmniej do 27 grudnia. Mimo to Polacy wyjeżdżają na wyjazdy "służbowe" -dozwolone - do pensjonatów. Część osób wybierało sobie hotel jak np. miejsce pracy zdalnej. 

Jarosław Gowin wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, został zapytany, czy można się spodziewać w hotelach wzmożonych kontroli w związku z obowiązywaniem regulacji, które wykluczają z państwowej pomocy firmy, które łamią przepisy. - Będą kontrole od dzisiaj. Mówię to z wielkim żalem, a także z nadzieją, że do tej sytuacji nie dojdzie - odpowiedział.

Gowin zaznaczył, że jako minister odpowiedzialny za gospodarkę "mówi to z pełnym poczuciem odpowiedzialności, ale też z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów". - Inaczej muszą się liczyć nie tylko z mandatami, z karami finansowymi, ale także zawieszeniem pomocy, która opiewa łącznie na kwotę ok 40 mld zł - zaznaczył.

Jednocześnie przedsiębiorcy alarmują, że masowe kontrole mogą uderzyć w biznes. Ponieważ  przepisy nie są jednoznaczne. - Nie wiadomo, kogo karać za złamanie obostrzeń na obiekcie - właściciela, jego pracownika, czy klienta, który sobie pofolgował - mówił Piotr Podgórski, z organizacji pracodawców Przedsiębiorcy.pl

Przedsiębiorcy muszą składać specjalne oświadczenia, w których zapewniają o tym, że nie złamali i nie złamią przepisów sanitarnych. Nieprawidłowości mogą oznaczać nie tylko kary, ale też konieczność opłaty ustawowych odsetek.

Warto zaznaczyć, że od soboty maseczki muszą nosić wszyscy pracownicy w pomieszczeniach, gdzie przebywają co najmniej dwie osoby.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM