Dowód osobisty w 2021. Ile kosztuje wyrobienie dokumentu?

Dowód osobisty w 2021 - ile kosztuje wyrobienie? Jak wygląda dowód osobisty w 2021? Bez dowodu osobistego ani rusz, potrzebujemy go w banku, u lekarza, a nawet w sklepie przy zakupie alkoholu czy papierosów. Nic więc dziwnego, że formuła tego dokumentu wciąż jest udoskonalana, niestety nie zawsze pod względem wygody ich wyrabiania. W 2021 szykują się zmiany.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego w 2021?
  • Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego w 2021?
  • Jak wygląda dowód osobisty w 2021?

Dowód osobisty w 2021. Jak będzie wyglądał?

Dowód osobisty w Polsce traktowany jest jako najbardziej podstawowy dokument, bez którego ani rusz. Potrzebujemy go w banku, na poczcie, u lekarza, a nawet w sklepie, jeżeli chcemy kupić alkohol lub papierosy. Dokument ten ulega jednak ciągłym zmianom, szczególnie jeśli chodzi o unowocześnienie dotychczasowego formatu. Stąd wprowadzenie do dowodów w 2019 roku tzw. warstwy elektronicznej, czyli danych zapisanych elektronicznie, które będzie można odczytać z dokumentu przy użyciu czytnika zbliżeniowego. Nie jest to koniec zmian, ponieważ w 2021 szykują się kolejne.

Jak będzie wyglądał dowód osobisty w 2021? Obecne zmiany w dowodach osobistych dotyczą przede wszystkim sfery elektronicznej, nie wpływając drastycznie na znany nam dotychczas wzór dokumentu. Zgodnie z nowymi przepisami w 2021 roku warstwa graficzna dowodu osobistego zostanie jedynie uzupełniona o podpis posiadacza, a warstwę elektroniczną wzbogaci nasz odcisk palca. Ta druga kwestia jest o tyle problematyczna, że od 2021 roku przy wyrabianiu nowego dokumentu niezbędna będzie osobista wizyta w urzędzie. W końcu gdzieś trzeba ten odcisk zeskanować.

Dowód osobisty w 2021. Ile kosztuje wyrobienie?

Nowe dowody osobiste wyrabiane od 2021 roku będą uzupełnione o podpis posiadacza w warstwie graficznej i odcisk palca w warstwie elektronicznej. Sporo się więc zmieni, ale czy również w kwestii oczekiwania i kosztów? Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego w 2021? Nowe dowody osobiste w 2021 roku wciąż będą bezpłatne, a więc w tej kwestii nic się nie zmieni.

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego w 2021? Na gotowy dowód osobisty przyjdzie poczekać do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach. Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat, ale w związku z pobieraniem odcisku palca pojawi się też trzecia opcja - dowód z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Przepis ten nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia, od których odciski nie będą pobierane.

DOSTĘP PREMIUM