Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. Prezydent zdecydował w ostatniej chwili

Prezydent Andrzej Duda w ostatniej chwili zdecydował, że niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Takie rozwiązanie przegłosował Sejm, opowiedział się za nim również Senat. Przeciwko jednak była "Solidarność", a związkowcy pisali w tej sprawie do prezydenta.
Zobacz wideo

Handlową niedzielą, poza 13 i 20 grudnia, będzie również 6 grudnia. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą Senat przyjął bez poprawek. "Solidarność" walczyła jednak do samego końca o to, aby 6 grudnia był niedzielą wolną od handlu. 

- Tylko w tym dniu już widzę w galeriach, na pasażach, co się będzie działo - mówił w TOK FM przewodniczący Piotr Duda. - Ile będzie ludzi, którzy będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie jest to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących - ocenił.

Związkowcy napisali list bezpośrednio do prezydenta Andrzeja Dudy, jednak ten w ostatniej chwili przyjął zaproponowane przez parlament rozwiązanie. W piątek nad ranem ogłoszono, że najbliższa niedziela będzie handlowa. 

Przypomnijmy, zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM