Przestępstwem nie jest ani flaga LGBT, ani banner Andrzeja Dudy na Giewoncie. Prokuratura podjęła decyzję

Najpierw na krzyżu na Giewoncie zawisł banner Andrzeja Dudy, a później tęczowa flaga. W obu tych przypadkach śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa. Prokuratura informuje jednak, że pokrzywdzeni złożyli zażalenia. Wciąż toczy się postępowanie dotyczące flagi Strajku Kobiet.
Zobacz wideo

Szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz przekazała, że śledczy "prowadzili postępowania w niezbędnym zakresie z artykułu 196. Kodeksu Karnego", czyli w sprawie obrazy uczuć religijnych. Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem w tym roku wpłynęły trzy sprawy dotyczące wieszania banerów lub flag na krzyżu na Giewoncie. Trzecia sprawa, dotycząca zawieszenia banneru Strajku Kobiet, jest w toku.

Sprawa dotycząca umieszczenia baneru wyborczego z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy zakończyła się odmową wszczęcia śledztwa wobec braku znamion czynu zabronionego. Wpłynęło w tej sprawie zażalenie na decyzję prokuratora. Prokurator zwrócił się do adwokata reprezentującego pokrzywdzonego, czyli Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie, o uzupełnienie braku formalnego. Po uzupełnieniu sprawie będzie nadany dalszy bieg.

Kolejna sprawa, dotycząca obrazy uczuć religijnych poprzez wywieszenie tęczowej flagi LGBT na krzyżu, została umorzona 30 listopada. - Taka decyzja została również podjęta z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. To postanowienie jest również nieprawomocne, ponieważ strona zawiadamiająca będzie miała prawo ewentualnie złożyć zażalenie - poinformowała prok. Bogdanowicz. Pokrzywdzonymi w tej sprawie są Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. oraz Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie.

Trzecia sprawa wpłynęła do prokuratury z początkiem listopada i dotyczy umieszczenia na krzyżu na Giewoncie baneru z logotypem Strajku Kobiet i napisem "Przemoc domowa to nie tradycja". Zawiadomienie złożyli prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek oraz proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak. - To postępowanie jest w toku również w kierunku obrazy uczuć religijnych. W tej sprawie prokurator nie podjął jeszcze żadnej decyzji -  poinformowała szefowa zakopiańskiej prokuratury.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM