Uczniowie z każdej szkoły mogą wziąć udział w Tygodniu Konstytucyjnym. Dzięki temu, że będzie online

Tydzień Konstytucyjny po raz ósmy jest organizowany przez Stowarzyszenie im. profesora Zbigniewa Hołdy. To spotkania prawników z uczniami i rozmowy o Konstytucji, prawie, mowie nienawiści. - W tym roku nie ogranicza nas ani odległość, ani czas - mówią organizatorzy.
Zobacz wideo

Do tej pory prawnicy jeździli po szkołach, dlatego zasięg akcji był ograniczony. - Teraz takich ograniczeń nie ma - mówi jedna z organizatorek, adwokatka  Sylwia Gregorczyk-Abram. - Dlatego najprawdopodobniej będzie tak, że prawnicy z Warszawy będą przeprowadzać lekcje na Podkarpaciu, a prawnicy z Podkarpacia będą przeprowadzać lekcje w Gdańsku - dodaje. 

Przy poprzednich edycjach swoje lekcje prowadzili m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, profesorowie prawa, czy Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie inaczej będzie i tym razem, dlatego jest to niezwykła okazja na spotkanie online z osobą znaną uczniom do tej pory głównie z telewizji czy internetu.

Wszystko będzie się odbywać zdalnie od 10 do 17 grudnia, w związku z pandemią i z tym, że generalnie lekcje obecnie odbywają się online. A jako, że 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka, w tym roku szczególny nacisk w trakcie zajęć z młodzieżą ma być położony właśnie na tematykę praw człowieka.

Trwa przyjmowanie zgłoszeń od chętnych szkół, ale też prawników, którzy chcą się spotkać z uczniami. - To szansa na spotkanie, na które nie byłoby szansy w poprzednich tygodniach ani w normalnych, przedpandemicznych czasach. Bo teraz - teoretycznie - każda szkoła w Polsce może spotkać się z każdym polskim prawnikiem - mówi Maria Ejchart-Dubois ze Stowarzyszenia im. prof. Z. Hołdy.

Dokładny termin zajęć szkoła ustala z wyznaczonym do poprowadzenia zajęć prawnikiem. Lekcje stacjonarne trwały z reguły dwie godziny lekcyjne - teraz, online, wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń. Prawnicy zostaną wyposażeni w materiały z poprzednich edycji oraz w instrukcje, jak, od strony technicznej, przeprowadzić zajęcia zdalnie.

"Na przekór wszystkiemu, a może właśnie z powodu tego wszystkiego co wokół nas, ponownie odpalamy Tydzień Konstytucyjny. Tym razem to bajecznie proste. Nigdzie nie trzeba jechać. Tylko włączyć kompa, połączyć się z młodymi ludźmi z dowolnej szkoły w Polsce i przez godzinę porozmawiać o prawie i Konstytucji" - napisała na Facebooku Maria Ejchart - Dubois.

Od 2016 r. odbyło się łącznie 7 edycji, w których blisko 4000 prawników przeprowadziło zajęcia dla ok. 20 tysięcy uczniów z ponad 2500 szkół w całej Polsce.

TOK FM PREMIUM