Młodzieżowe protesty ws. klimatu i odwołania ministra Czarnka. Na ulice wyjdzie też Strajk Kobiet

Młodzi ludzie łączą siły i na dziś planują manifestacje w Warszawie. Będą one dotyczyć one trzech kwestii: katastrofy klimatycznej, systemu edukacji i praw człowieka. Młodzieżowe protesty wesprze też Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Zobacz wideo

Manifestacja planowana jest w Warszawie na godzinę 17. Odbędzie się przed kancelarią premiera w Alejach Ujazdowskich. Jak wyjaśnia w TOK FM jedna z jej organizatorek Marcelina Cywińska - w tym miejscu manifestujący będą domagać się zmian w edukacji i dymisji ministra Przemysława Czarnka.

Dlaczego młodzi chcą odwołać szefa resortu? - To między innymi sam fakt, że groził uczelniom, które były zaangażowane w strajk [kobiet] utratą środków na badania i groził nauczycielom oraz nauczycielkom, które też wspierały swoich uczniów i uczennice podczas strajków konsekwencjami prawnymi - podaje Cywińska.

Przypomnijmy, od poniedziałku trwa Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Jak przekazywali jego organizatorzy, to na razie ostrzeżenie, bez radykalnych działań. - Proponujemy w tym czasie oddawanie krwi, oddawanie szpiku czy gastronomii, która w tym momencie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji - mówił student Uniwersytetu Jagiellońskiego Kamil Kozak.

Dziś strajkujący studenci mieli nie przychodzić na zajęcia.

O tej samej godzinie i w tym samym miejscu zbiorą się też aktywiści klimatyczni. To na dzień przed unijnym szczytem, który tym razem skupi się na groźbach polsko-węgierskiego weta budżetowego. Organizatorzy zwracają uwagę, że z tego powodu unijni decydenci znowu będą zajmować się polityką, a nie ratowaniem klimatu, a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - do końca roku strony porozumienia paryskiego - w tym Unia - powinny przedstawić nowe cele redukcji gazów cieplarnianych.

- Chcemy pokazać, że młodzież patrzy Europie na ręce - powiedziała w TOK FM Wiktoria Jędroszkowiak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wsparcie Strajku Kobiet

Przed KPRM ma pojawić się też Strajk Kobiet. "Spacerujemy dla naszej przyszłości - nie odbierzecie nam jej!" - czytamy na Facebooku organizacji.

"Kryzysu klimatycznego nie można postrzegać jedynie przez pryzmat załamania ekologicznego, to także kryzys społeczny, gospodarczy, czy zdrowia publicznego. Mamy dość spychania kwestii klimatu na margines" - przekonują aktywistki SK.

TOK FM PREMIUM