Sanepid nie nałoży kar po urodzinach Radia Maryja. "Nie naruszono reżimu sanitarnego"

Tegoroczne urodziny Radia Maryja spowodowały reakcję sanepidu, który domagał się wyjaśnień odnośnie łamania rygorów sanitarnych. Teraz okazuje się, że organizatorzy obchodów kar nie dostaną, a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymał wyjaśnienia z których wynika, że podczas mszy świętej w toruńskim sanktuarium przestrzegano obostrzeń.
Zobacz wideo

W pierwszy weekend grudnia Radio Maryja świętowało swoje 29. urodziny. Wśród gości nie zabrakło polityków, na uroczystości pojawili się m.in. Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak i Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, a prezydent Andrzej Duda napisał do uczestników list. W uroczystości brało udział kilkaset osób, a wiele z nich, co widać na dostępnych zdjęciach i nagraniach, nie miało założonych maseczek. Dlatego sanepid zwrócił się do toruńskiej policji i organizatorów uroczystości o przekazanie szczegółowych informacji na temat wydarzenia.

Teraz jednak okazuje się, że organizatorzy obchodów nie dostaną kar od sanepidu. "Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników" - przekazał PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański.

Z odpowiedzi toruńskiej policji wynika, o czym już wcześniej informowała PAP, że funkcjonariusze realizowali "zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego" podczas urodzin Radia Maryja. "Żaden z uczestników wydarzenia nie został ukarany mandatem ani upomnieniem za łamanie zasad sanitarnych. Funkcjonariusze pełniący służbę nie odnotowali także żadnych innych naruszeń obostrzeń" - podkreślił rzecznik wojewódzkiego Sanepidu.

Organizatorzy przekazali Sanepidowi informację, że liczba uczestniczących we mszy świętej nie przekraczała limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. "Ponadto wszystkie osoby, z wyjątkiem tych sprawujących kult religijny, miały zasłonięte usta i nos zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. Podczas trwania uroczystości zapewnione zostały dozowniki z żelami oraz płynami do dezynfekcji rąk. Dodatkowo świątynia została wywietrzona zarówno przed, jak i po liturgii. Na terenie sanktuarium umieszczono także tablice informujące o obowiązujących obostrzeniach i ograniczeniach sanitarnych" - wskazał Betański.

Dodał, że organizatorzy wskazali również na prawidłowe zorganizowanie uroczystości, co potwierdziła ich zdaniem postawa policji, która zabezpieczała wydarzenie i nie miała do jego przebiegu żadnych wątpliwości oraz uwag. "W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie nałoży kary na organizatorów uroczystości" - zakończył Betański.

Na decyzję sanepidu nie czekała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. "W naszym Toruniu ostatnio spisywano spacerujących po ulicach młodych ludzi. Policjo toruńska, gdzie jesteś teraz?" - oburzała się na Twitterze. Jak mówiła podczas konferencji prasowej, "nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi. Nie może być tak, że łamane jest prawo przez ministra i pana prokuratora". 

DOSTĘP PREMIUM