Burmistrz Karpacza po zamknięciu stoków i hoteli: Rozdajcie nam sznury, będzie prościej

Przedsiębiorcy i samorządowcy z południa Polski nie kryją rozżalenia decyzją rządu o zamknięciu stoków i hoteli. - To najczarniejszy scenariusz, jaki mogliśmy sobie wyobrazić - mówił w TOK FM burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.
Zobacz wideo

Rząd od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadza "narodową kwarantannę". W tym czasie zamknięte mają być stoki narciarskie i hotele (także dla klientów służbowych). Jak mówiła reporterka TOK FM Katarzyna Młynarczyk, która rozmawiała z przedsiębiorcami z Zakopanego - są oni głęboko zawiedzeni decyzjami rządu. 

Wszyscy do ostatniej chwili mieli nadzieję, że minister zdrowia oszczędzi przynajmniej stoki narciarskie. Zbliża się szczyt zimowego sezonu. Wprowadzanie lockdownu właśnie w tym czasie oznacza dla mieszkańców i przedsiębiorców z górskich miejscowości olbrzymie straty. 

- To są straty nie tylko dla samych obiektów, ale też dla ludzi, którzy pracują sezonowo. W naszym obiekcie, który nie jest wielki, pracuje około 150 osób - zwracała uwagę Katarzyna Strama z Centrum Szkoleń Narciarskich "Nosal".

Podkreślała, że przygotowania do sezonu trwały kilka miesięcy i generowały niemałe koszty. To m.in.  naśnieżanie stoków czy zadbanie o ograniczenia sanitarne. Teraz ich właściciele mają tylko 10 dni, zanim stoki zostaną zamknięte. Jak mówili naszej reporterce - będą chcieli ten czas maksymalnie wykorzystać.

"Rozdajcie nam sznury, będzie prościej"

Irytacji i rozczarowania decyzjami rządu nie krył także burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Jeszcze dwa dni temu byliśmy święcie przekonani, że argumenty, które przedstawiamy w imieniu całej grupy samorządowców z południa Polski zostaną przyjęte - powiedział w Popołudniu TOK FM. O zamknięciu hoteli i stoków mówił wprost: "najczarniejszy scenariusz, jaki mogliśmy sobie wyobrazić".

Na czwartkowej konferencji minister Adam Niedzielski nadmienił, że obecnie obowiązujące obostrzenia sanitarne często nie były przestrzegane, a turyści rezerwowali miejsca w hotelach pod płaszczykiem wyjazdów służbowych.

- To jest nieprawda - oburzył się Jęcek. - Jeśli rząd tak twierdzi, niech zamknie od jutra cały biznes, a nie czeka do 28 grudnia - dodał. 

Burmistrz podkreślał, że dla rodzin z takich miejscowości jak Karpacz, zysk z okresu świąteczno-noworocznego i ferii zimowych stanowił 70 procent przychodów. - Dziś nas wycięli - powiedział ze smutkiem. - Jedyne, co mogą nam teraz rządzący zaproponować, to rozdać sznury osobom, które będą przeżywać dramaty. Mówię szczerze, rozdajcie sznury, będzie prościej - dodał. 

Przypomnijmy, oprócz zamknięcia stoków i hoteli, rząd od 28 grudnia zamyka także galerie handlowe. Działać w nich będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Ponadto w sylwestrową noc będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się (między godziną 19 a 6 rano).

TOK FM PREMIUM