Lockdown po świętach. Zaszczepieni wyłączeni z części obostrzeń. 5 ważnych punktów rozporządzenia

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać ma cała seria obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wydane w nocy rozporządzenie dotyczy m.in. restauracji, hoteli, galerii handlowych czy klubów fitness. Wyłącza również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 z ograniczeń dotyczących zgromadzeń w domach.
Zobacz wideo

Lockdown po świętach. Zaszczepieni wyłączeni z zakazu zgromadzeń w domach

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw w poniedziałek późnym wieczorem. Dotyczy ono okresu 28 grudnia - 17 stycznia. Ale niektóre z obostrzeń mają obowiązywać do odwołania. Dotyczy to np. organizowania w domach imprez i spotkań powyżej pięciu osób. O ile dziś do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających, o tyle po świętach wyłączeni z tego zakazu będą również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Jednocześnie to samo rozporządzenie pozwala na działanie kościołów i innych świątyń - przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 i odległości nie mniejszej niż 1,5 m2, a także obowiązku zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m2 i zakryć usta i nos.

Lockdown po świętach. Sylwester z "zakazem przemieszczania"

Rozporządzenie reguluje również zapowiedziany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc. Od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Do 17 stycznia przedłużono zasadę, że w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna albo innej osoby dorosłej. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu.

Ponadto nowe rozporządzenie przewiduje, że nastolatkowie bez opieki osoby dorosłej będą mogli pójść do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu - także do miejsca realizacji tej nauki. Ograniczenie nie obejmuje także przemieszczania się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego lub półkolonii.

Lockdown po świętach. Hotele tylko dla wybranych

Od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie będą mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem. Zgodnie z dokumentem takie usługi będzie można świadczyć np. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych; dla osób wykonujących zawód medyczny; dla pilotów i załogi samolotów; dla kierowców wykonujących transport drogowy; dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego; dla funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. W hotelach będą mogli być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy, czy dyplomaci.

Z dokumentu wynika, że takie osoby będą musiały potwierdzić, że przebywający w hotelu są tymi, za które się podają i korzystają z noclegu służbowo. I tak wyszczególniono, że w przypadku np. osób wykonujących zawód medyczny - będzie to dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Z kolei w przypadku wykonywania zadań służbowych - legitymacja służbowa. Wykonując pracę zdalną osoba przebywająca w hotelu będzie musiała mieć odpowiedni dokument, wystawiony przez pracodawcę. W przypadku dyplomatów i wykonywania oficjalnych funkcji, odpowiedni dokument będzie musiało wydać MSZ.

Z rozporządzenia wynika ponadto, że do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Przedsiębiorcy prowadzący takie punkty - tak jak to jest obecnie - będą mogli wydawać posiłki jedynie na wynos.

Lockdown po świętach. Galerie handlowe zamknięte

Do 17 stycznia zamknięte mają zostać galerie handlowe, w których jednak działać będzie mogła część sklepów. Chodzi o sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. 

Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane będzie również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m2. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2 może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m2.

Lockdown po świętach. Godziny dla seniorów zostają

Utrzymane zostały także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów nie obowiązują w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a także w przypadku handlu hurtowego, sklepików szkolnych oraz na lotniskach.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM