Mocny baner przy wjeździe do Zakopanego. "Na święta chciałbym, żeby tata przestał bić mamusię". To oskarżenie wobec radnych

Przy wjeździe do Zakopanego zawisł we wtorek baner informujący o tym, że Rada Miasta Zakopanego od dziewięciu lat nie przyjęła tzw. uchwały antyprzemocowej. Nie wiadomo, kto go zamówił.
Zobacz wideo

Na banerze wywieszonym przy zakopiance napisano: "Kochany Mikołaju! Na święta chciałbym, żeby tata przestał na nas krzyczeć i bić mamusię", a niżej: "Rada Miasta Zakopane od 9 lat łamie prawo, nie przyjmując uchwały antyprzemocowej".

Nie wiadomo, kto zlecił wykonanie i zawieszenie ogłoszenia. Nie ma na nim nazw żadnych organizacji, logotypów, adresów stron internetowych czy numerów telefonu. Jednak intencje tajemniczego zleceniodawcy wydają się jasne: baner to oskarżenie wobec zakopiańskich radnych oraz forma protestu przeciw ich uporowi. 

Rada Miasta Zakopane faktycznie od dziewięciu lat odmawia uchwalenia programu o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, choć wszystkie polskie gminy zobowiązuje do tego ustawa. Dlaczego? Radni twierdzą, że dokument jest "nadmierną ingerencją w życie rodzinne, pozwala zabierać dzieci i przekazywać obowiązki rodzicielskie organizacjom pozarządowym, zakładać Niebieskie Karty bez wiedzy osoby zainteresowanej i inwigilować rodziny" - cytuje "Gazeta Wyborcza".

Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia

Zakopiańska policja zapewnia, że mimo nieprzyjęcia uchwały przez miasto, funkcjonariusze reagują na zgłoszenia o przemocy domowej, a ofiarom zakłada się Niebieskie Karty.

- Ofiary przemocy domowej nie są pozostawione same sobie. Są kierowane do istniejących w Zakopanem ośrodków, gdzie w otrzymują stosowną pomoc. Policja jest pierwszym ogniwem, które jak najszybciej stara się udzielać pomocy ofiarom przemocy domowej - oświadczył rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Przewodniczący zakopiańskiej rady Jan Gluc stwierdził, że działania miasta ws. przemocy w rodzinie są wystarczające. Podkreślał, że w mieście działają stosowne poradnie.

- Nie jestem za mnożeniem podmiotów zajmujących się tą samą problematyką, gdyż negatywnie to wpływa na wykonywane przez nie zadania poprzez dublowanie się ich kompetencji i w konsekwencji rozmycie się odpowiedzialności za złe działania, i za zaniechania - tłumaczył Gluc.

Przemoc domowa - gdzie szukać pomocy w Zakopanem?

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie znajduje się w Zakopanem przy ul. Makuszyńskiego 9. Ofiary przemocy domowej znajdą wszelkie informacje na temat pomocy w internecie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/ lub www.krafos.pl

TOK FM PREMIUM