Onet przeprasza za tekst, który zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu. "Nigdy nie powinien się ukazać"

Onet przeprosił i usunął tekst "Na froncie, w obozie, pod okupacją. Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia", który zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince. Sytuacja spotkała się w sieci z falą krytyki, a Bartosz Węglarczyk przyznał, że tekst nigdy nie powinien ukazać się na łamach portalu.
Zobacz wideo

Artykuł poświęcony był świętom Bożego Narodzenia w czasie II Wojny Światowej. W tekście opisano, jak ten okres spędzali Polacy w okupowanym kraju, więźniowie obozów i żołnierze na froncie. Znalazły się w nim również fragmenty o tym, jak Boże Narodzenie obchodzili żołnierze niemieccy na froncie wschodnim. Materiał zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince. I to wzbudziło największe kontrowersje. 

Europoseł Patryk Jaki tekst Onetu skomentował publikując na Twitterze fotografię grupy osób rozstrzeliwanej przez niemieckich żołnierzy z podpisem: "Czyje zdjęcia były "smutniejsze"? Polaków czy Niemców?". Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski stwierdził, że tuż przed Bożym Narodzeniem Onet postanowił "przybliżyć swoim czytelnikom trudy żołnierskiej Wigilii w okopach Wehrmachtu na froncie wschodnim". "Ohydne" - ocenił. Wtórował im Dominik Tarczyński, który stwierdził, że to "plucie w twarz Polakom". 

- Ten smutek Świąt poza rodziną w pamięci niemieckich rodzin może być oczywiście zasadny. Natomiast niekoniecznie w polskojęzycznej wersji portalu. Redakcja powinna mieć na względzie wrażliwość podstawowego odbiorcy, bo oczywiście w języku polskim, to Polacy są tymi odbiorcami - oburzał się w rozmowie z portalem wPolityce.pl historyk prof. Jan Żaryn.

Ostatecznie Onet przeprosił i usunął tekst, który wzbudził, szczególnie wśród prawicowych publicystów, dziennikarzy i polityków, wiele kontrowersji. Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, stwierdził, że tekst nigdy nie powinien się ukazać na łamach portalu. "Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia" - napisał Węglarczyk. 

DOSTĘP PREMIUM