Giertych: Leszek Czarnecki pozwie członków zarządu Pekao S.A.

Roman Giertych poinformował, że Leszek Czarnecki planuje pozew przeciwko członkom zarządu banku Pekao, którzy głosowali za przejęciem przez tę instytucję Idea Banku.
Zobacz wideo

Roman Giertych poinformował, że Leszek Czarnecki planuje pozew przeciwko członkom zarządu banku Pekao, którzy głosowali za przejęciem przez tę instytucję Idea Banku.

„Przyjąłem zlecenie od dr L. Czarneckiego na pozwanie członków zarządu Pekao S.A. Proszę o kontakt na adres kancelarii tych członków zarządu, którzy nie głosowali za przejęciem Idea Banku S.A” – napisał w czwartek na Twitterze mec. Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Giertych poinformował też, że roszczenia wobec członków zarządu Pekao zostały wstępnie wycenione na 300 mln zł.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku, 3 stycznia 2021 r. bank ten zostanie przejęty przez Pekao - poinformował w czwartek w komunikacie BFG. Zapewnia, że klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak dotąd.

"Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A., jeden z największych banków w Polsce" - napisano w czwartkowym komunikacie BFG.

Dodano, że wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. "W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych" - podano.

Nie bez znaczenia w całej sprawie pozostaje fakt, że większościowym udziałowcem Idea Banku jest Leszek Czarnecki - biznesmen, z którym - mówiąc delikatnie - nie jest po drodze obecnej władzy. Nieco ponad dwa lata temu "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapis rozmów Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansowego, Markiem Chrzanowskim. 

Jest w nich mowa o "planie Zdzisława", który przewidywać miał przejęcie innego banku należącego do Czarneckiego - Getin Noble Banku - za złotówkę. 

TOK FM PREMIUM