"Tygodnik Powszechny" musi zmienić siedzibę. Kuria wypowiedziała mu umowę najmu

"Tygodnik Powszechny" po 76 latach będzie musiał zmienić siedzibę. W poniedziałek archidiecezja krakowska wypowiedziała mu umowę najmu pomieszczeń przy ulicy Wiślnej 12 w centrum Krakowa. Kuria nie komentuje sprawy.
Zobacz wideo

O wypowiedzeniu umowy najmu lokalu zespół "Tygodnika Powszechnego" poinformował w poniedziałek w swoim wydaniu internetowym oraz w mediach społecznościowych.

"Nowy Rok - od nowa. Hasło z naszej okładki znalazło jeszcze jedno potwierdzenie w rzeczywistości. Archidiecezja Krakowska wypowiedziała nam dziś umowę najmu pomieszczeń przy Wiślnej 12" - podał Tygodnik.

Pismo zapowiedziało, że za kilka miesięcy pożegna się, po równych 76 latach, ze swoją historyczną siedzibą i znajdzie się w nowych przestrzeniach, na kolejne długie lata.

"Wiślna 12, adres niezwykle dla nas ważny i symboliczny, stanowiący kulturowe dziedzictwo kilku pokoleń redaktorek i redaktorów oraz autorek i autorów 'Tygodnika', adres ważny dla Czytelniczek i Czytelników, jest jednak tylko adresem. Niebawem znajdziemy kolejne miejsce, w którym będzie biło serce naszej redakcji" - powiedział prezes spółki Tygodnik Powszechny Jacek Ślusarczyk, cytowany na stronie internetowej tygodnikpowszechny.pl.

Prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego Aleksander Kardyś dodał: "Przeniesienie siedziby redakcji, wydawnictwa i Fundacji Tygodnika Powszechnego z zabytkowej kamienicy w centrum Starego Miasta do nowego miejsca z pewnością stworzy lepsze możliwości korzystania z nowoczesnych technologii infrastrukturalnych i komunikacyjnych a przy tym, zapewne, pozwoli nam także zaoszczędzić na kosztach wynajmu i utrzymania lokalu".

Zespół Tygodnika jeszcze nie podaje nowego adresu, ale zapewnia, że zaraz po pandemii zaprosi do nowej siedziby.

Przypomnijmy, na czele archidiecezji krakowskiej stoi abp Marek Jędraszewski. Kuria jednak nie zabiera głosu w niniejszej sprawie. - Nie chcemy komentować sprawy - powiedział PAP jej rzecznik prasowy ks. Łukasz Michalczewski.

"Tygodnik Powszechny" jest pismem katolickim o tematyce społeczno-kulturalnej. Ukazuje się od 1945 r. Pismo założył kard. Adam Stefan Sapieha.

Gazeta kieruje się zasadą dialogu, chce łączyć zasady wiary z wartościami liberalizmu. Za liberalizm jest krytykowana przez niektóre środowiska, w tym kościelne.

Na łamach tygodnika pojawiły się m.in. krytyczne komentarze na temat wypowiedzi metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Z redakcją związani byli m.in. Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

TOK FM PREMIUM