Kiedy się zaszczepisz? Kalkulator obliczy termin szczepienia i powie Ci, ile osób jest przed Tobą

Kiedy przypadnie termin Twojego szczepienia przeciw COVID-19? Ile osób jest przed Tobą? - na to pytania odpowiada kalkulator stworzony przez krakowską firmę Omni Calculator. Szacuje on - na podstawie Narodowego Programu Szczepień - przedział czasowy, w którym mamy szansę na otrzymanie szczepienia.
Zobacz wideo

Pierwszy taki kalkulator powstał dla Wielkiej Brytanii - teraz dostępna jest jego polska wersja, którą przygotowały lekarka Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska. 

- Po aferze związanej ze szczepieniem celebrytów przeciwko Covid-19 poza kolejnością, w głowach milionów Polaków pojawia się pytanie - jak daleko jestem w kolejce i kiedy mam szansę się zaszczepić? Obliczyłam, że jestem w kolejce za co najmniej 8 mln 233 tys. 568 Polakami, a przyjmując rządowe założenie szczepienia 850 tys. osób tygodniowo, powinnam otrzymać pierwszą dawkę szczepionki 21 maja 2021 roku (w najbardziej optymistycznym wariancie) - mówi Natalia Nazim z Omni Calculator, cytowana przez serwis "Polska The Times"

Kalkulator bierze pod uwagę przynależność do poszczególnych grup - pyta o wiek, choroby przewlekłe czy wykonywany zawód. Bierze pod uwagę opisaną w Narodowym Programie Szczepień kolejność podawania szczepionek. Gdy odpowiemy na kilka pytań, dostajemy informację o szacunkowej liczbie osób, która w kolejce do szczepień jest przed nami. A także dostajemy orientacyjny termin, w którym możemy spodziewać się, że możliwe będzie otrzymanie szczepionki. 

Kalkulator terminu szczepienia i kolejki szczepionkowej jest dostępny tutaj >>

W tej chwili w Polsce trwają szczepienia osób z "grupy zero", a więc przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia. 15 stycznia rozpocząć się mają zapisy chętnych seniorów, służb mundurowych czy nauczycieli. W kolejnej grupie znalazły się osoby młodsze niż 60 lat, a cierpiące na choroby przewlekłe, pracownicy transportu publicznego czy sektora sprawiedliwości. Dopiero kolejna, trzecia grupa to wszyscy pozostali obywatele i młodzież powyżej 16 roku życia. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM