CBA zatrzymało kolejne osoby w śledztwie przeciwko Sławomirowi Nowakowi. Były minister usłyszy kolejne zarzuty

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzane w śledztwie przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi. Wśród zatrzymanych jest były prezes zarządu spółki, w której członkiem zarządu i udziałowcem jest Nowak.
Zobacz wideo

Jak poinformowała w czwartek PAP prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury zatrzymało trzy osoby na terenie Małopolski, Podkarpacia oraz Pomorza.

Podejrzani usłyszą zarzuty "popełnienia czynów o charakterze korupcyjnym związanych z przestępczą działalnością Sławomira N.". Z informacji przekazanych z przez Biuro Komunikacji Społecznej CBA wynika, że zarzuty są związane także z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.

Prok. Skrzyniarz podkreśliła, że zarzucane przedsiębiorcom przestępstwa dotyczą okresu, w którym Nowak pełnił funkcję Szefa Państwowej Służby Dróg Samochodowych na Ukrainie.

Jak ustaliła PAP, wśród zatrzymanych są Łukasz Z. były prezes zarządu warszawskiej spółki Europe Partners, w której Sławomir Nowak jest obecnie prezesem i wspólnikiem. Kolejnym zatrzymanym jest Paweł G., wiceprezes małopolskiej spółki MGGP, świadczącej kompleksowe usługi z zakresu inżynierii, architektury i geoinformacji, a z informacji umieszczonej na oficjalnej internetowej wynika, że spółka działała nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. na Ukrainie. Ostatnim zatrzymanym jest Grzegorz W. przedsiębiorca prowadzący firmę RONIN, świadczącą usługi w sektorze bezpieczeństwa biznesu dla firm i korporacji.

Sławomir Nowak usłyszy kolejne zarzuty

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma przedstawić w czwartek po południu kolejne zarzuty korupcyjne Sławomirowi Nowakowi. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, mają one dotyczyć przestępstw popełnionych w czasie, gdy Nowak był szefem Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor). Zarzuty mają związek z zatrzymaniami, jakich dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Były minister transportu zostanie w czwartek około godz. 13 doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Na przesłuchanie Nowak zostanie doprowadzony z aresztu, gdzie przebywa od lipca 2020 roku. Decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie, były minister w areszcie pozostać ma co najmniej do końca stycznia.

Nowak podejrzany jest obecnie o popełnienie 11 czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM