Wiosna 2021. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Coraz dłuższe dni, budząca się do życia przyroda i odrzucone w kąt zimowe płaszcze. Wiosna, chociaż nie sprzyja alergikom, to bez wątpienia ma swój szczególny urok. Wiosna 2021. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?
  • Kiedy wypada astronomiczny początek wiosny?
  • Kiedy wypada kalendarzowy początek wiosny?

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Coraz dłuższe dni, budząca się do życia przyroda i odrzucone w kąt zimowe płaszcze. Wiele osób z upragnieniem wyczekuje wiosny, ciesząc się przygrzewającym śmielej słońcem. Inni natomiast mają w głowie wizję niekończącego się kichania i smarkania. Mimo wszystko nie można odmówić wiośnie swoistego uroku i ożywczego działania. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Tak jak przy wszystkich porach roku, także nadejście wiosny świętujemy dwa razy. Mówiąc o pierwszym dniu wiosny, najczęściej mamy na myśli ten kalendarzowy, który wypada 21 marca.

W Polsce pierwszy dzień wiosny szczególnie hucznie obchodzi się w szkołach, ponieważ to właśnie 21 marca wypada Dzień Wagarowicza. Z tym dniem wiąże się także inna tradycja - topienie (albo palenie) Marzanny. W dawnych czasach ofiarne złożenie kukły przedstawiającej słowiańską boginię zimy, śmierci i odrodzenia miało zapewniać urodzaj w nadchodzących miesiącach.

Astronomiczny a kalendarzowy początek wiosny

Wszystkie pory roku mają swoje dwa początki. Mówi się wówczas o początku kalendarzowym i astronomicznym.

Skąd bierze się ta różnica? Początek kalendarzowy, który w przypadku wiosny przypada 21 marca, został ustalony z góry i ma przypisany konkretny, nieruchomy termin. Z kolei początek astronomiczny uzależniony jest od ruchu słońca.

Kiedy wypada astronomiczny początek wiosny? Astronomiczna wiosna ma swój początek w dniu równonocy wiosennej, czyli przesilenia wiosennego. W tym szczególnym czasie dzień i noc trwają dokładnie tyle samo godzin -12. W konsekwencji pierwszy dzień astronomicznej wiosny może wypadać 20 lub 21 marca.

W 2021 roku będzie to sobota 20 marca.

TOK FM PREMIUM