KO apeluje o szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami. "Zero wsparcia ze strony państwa"

O włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej przeciw COVID-19 zaapelowały w piątek posłanki KO Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska. - Osoby z niepełnosprawnością od miesięcy przebywają w domach. Mają zero wsparcia ze strony państwa. Apelujemy do rządu, aby jak najszybciej zajął się tą grupą - mówiła Hartwich.
Zobacz wideo

Posłanka KO Iwona Hartwich na konferencji prasowej w Sejmie zaznaczyła, że apel o włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej popierają immunolodzy i eksperci ds. walki z koronawirusem. - Osoby z niepełnosprawnością mają obniżoną odporność, mają różne schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, mają niewydolność nerek, są po przeszczepach - wyliczała Hartwich

Dodała, że osoby niepełnosprawne, przez trudności poznawcze, mają obniżoną zdolność do dbania o higienę, a z przyczyn zdrowotnych często nie mogą nosić maseczek ochronnych. Zdaniem posłanki, zaszczepieni powinni być także opiekunowie osób niepełnosprawnych, ponieważ często są jedynymi, którzy mogą na co dzień zająć się podopiecznymi. - W Polsce aż 8 na 10 kobiet samotnie wychowuje niepełnosprawne dziecko, nie mając znikąd pomocy - zwróciła uwagę.

- Ktoś z rządu pomyślał chociaż raz, kto zajmie się osobą niepełnosprawną, gdy jej opiekun będzie wymagał hospitalizacji? - pytała.

Posłanka Iwona Kozłowska oceniła, że program szczepień powinien w pierwszej kolejności objąć także pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, zakładów aktywności zawodowych czy świetlic terapeutycznych. - Dla osób z niepełnosprawnościami jest niezmiernie istotne, aby mogły po wielu miesiącach wyjść z domu - podkreśliła.

Kozłowska pochwaliła natomiast szczepienia w pierwszej kolejności pracowników i pacjentów domów pomocy społecznej. Zwróciła się też o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy. - Może pan prezydent przypomni sobie o osobach niepełnosprawnych, bo wielokrotnie zapewniał, że te osoby są w centrum jego zainteresowania - mówiła. Hartwich zaapelowała z kolei do Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy o interwencję w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych.

Szczepienie przeciw COVID-19. Kto jest w grupie pierwszej? 

W piątek opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia, które określna dokładną kolejność szczepień przeciwko COVID-19. Od 27 grudnia trwa szczepienie grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia, rodziców wcześniaków przebywających w szpitalach, farmaceutów, nauczycieli i studentów uczelni medycznych oraz pracowników pomocy społecznej. 

W kolejnym etapie najpierw mają zostać zaszczepieni pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i pensjonariusze domów pomocy społecznej. Później seniorzy - zgodnie z zapowiedziami - najpierw ci powyżej 80. roku życia, następnie powyżej 70 lat, potem osoby, które skończyły 60 lat.

Zaraz po seniorach wpisani zostali nauczyciele i pracownicy pedagogiczni, także ci pracujący w przedszkolach i żłobkach oraz nauczyciele akademiccy. Dopiero za nimi - jako ostatni w tym etapie - znaleźli się żołnierze i służby mundurowe. To szeroka grupa - oprócz wojskowych i policjantów są tu np. strażacy, również ochotnicy, ale też prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz ratownicy górscy i wodni.

W rozporządzeniu nie ma jednak kolejnych grup, o których wcześniej była mowa - czyli m.in. pracowników "kluczowych grup zawodowych" czy osób poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM