Karkonosze. GOPR udzielił pomocy grupie turystów w rejonie Spalonej Strażnicy

10-osobową grupę turystów musieli w sobotę w nocy sprowadzić z wysokich partii Karkonoszy ratownicy GOPR. Turyści utknęli w rejonie Spalonej Strażnicy na zachodnim krańcu Równi pod Śnieżką.
Zobacz wideo

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali w niedzielę o akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę wieczorem. Grupa dziesięciu osób, która utknęła w rejonie Spalonej Strażnicy, wezwała pomocy, ponieważ w trudnych warunkach nie byli w stanie samodzielnie zejść z zaśnieżonych gór podał GOPR na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Z uwagi na głębokie zaspy świeżego śniegu dotarcie i ewakuacja ratowanych wymagała zaangażowania kilku zespołów ratowniczych, niestety nie obyło się bez odkopywania zakopanego w śniegu sprzętu. W obecnych warunkach każdy wyjazd wysoko w góry jest dla nas dużym wyzwaniem, dotarcie do poszkodowanych jest niekiedy bardzo czasochłonne - napisali ratownicy.

Ratownicy apelują do turystów o śledzenie komunikatów pogodowych, które publikowane są codziennie rano na stronie Karkonoskiej Grupy GOPR. Wskazują też, że zimowe warunki w górach są trudne. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego - podkreślają goprowcy.

W niedziele w Karkonoszach temperatura wynosi 11 stopni Celsjusza, ale silny wiatr powoduję, że odczuwalna jest niższa.

W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

DOSTĘP PREMIUM