Koronawirus. Dworczyk: Analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza Unii Europejskiej

- Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na COVID-19 poza Unią Europejską - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko COVID-19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: "Teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską".

Dopytywany, czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: "Analizujemy takie możliwości".

Jak podkreślił, "Niemcy złamały ten zapis umowy". Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. - Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana - powiedział minister. - Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce - dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że "w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób". - Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są. Ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej - powiedział szef KPRM.

Kolejny transport szczepionek mniejszy niż poprzednie

W poniedziałek w Polsce wylądował kolejny samolot ze szczepionkami firmy Pfizer. Jak powiedział szef KPRM, "na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej o połowę mniej". Zaznaczył, że dokładnie o ile jest mniej, będzie wiadomo po przeliczeniu szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych. 

Przypomniał, że wcześniej były realizowane dostawy na poziomie 360 tysięcy sztuk szczepionek, a teraz jest tych szczepionek co najmniej połowę mniej. - Zaczekajmy z ostateczną informacją na przeliczenie wszystkich fiolek w Agencji Rezerw Materiałowych - podkreślił minister.

TOK FM PREMIUM