Obfite opady śniegu. Na Podkarpaciu nawet 35 centymetrów. RCB wysłało alert

Lokalnie na południu Podkarpacia może spaść nawet 35 cm śniegu. Według prognoz IMGW w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia ma spaść 20- 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin.
Zobacz wideo

Ze względu na trudne warunki pogodowe Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło alert dla części powiatów woj. podkarpackiego. Przestrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. "Bardzo trudne warunki na drogach, zostań w domu, jeśli możesz" - apeluje RCB. Ostrzeżenie wydane przez RCB dotyczy południowo-wschodnich powiatów woj. podkarpackiego.

RCB radzi także, by w trakcie zamieci śnieżnej znaleźć bezpieczne schronienie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w poniedziałek trzeba liczyć się z oblodzeniem dróg także w północno-wschodniej Polsce oraz w części centrum kraju. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wystąpią intensywne opady śniegu.

Największe opady śniegu IMGW prognozuje na Podkarpaciu (30-35 cm), w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu opady mają być nieco słabsze (20-20 cm), najsłabiej ma śnieżyć w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Pogorszenie pogody związane jest z aktywnym niżem z frontem atmosferycznym, który przywędrował do Polski znad Włoch, przez Nizinę Węgierską i zachodnią Ukrainę. "Są to wilgotne tereny i taki tor przemieszczania się niżu, spowoduje, że napłynie do nas powietrze zasobne w duże zapas wilgoci, co będzie skutkowało intensywnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem" - wyjaśnia IMGW.

Strefa śniegu będzie wędrowała z południa na północ kraju, wraz z przemieszczaniem się niżu. 

IMGW podaje też, że w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura powietrza w całym kraju będzie dość wyrównana i wyniesie około 0 st. C, 1 st. C. W kolejnych dniach pogoda będzie bardzo zmienna, na przemian będą występowały dni słoneczne i pochmurne z opadami śniegu i deszczu.

Podkarpacie. Opady śniegu - stan dróg

Drogi krajowe, autostrady oraz drogi wojewódzkie na Podkarpaciu w poniedziałek rano są przejezdne, ale panują na nich trudne warunki jazdy ze względu na opady śniegu, miejscami intensywne.

Z informacji przekazanych PAP w poniedziałek rano w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie wynika, że wszystkie drogi wojewódzkie w regionie są przejezdne. Natomiast w całym regionie występują opady śniegu, miejscami są intensywne, w związku z tym na wielu trasach leży świeży puch. Na niektórych występuje też błoto pośniegowe i może być ślisko. Temperatury wahają się od minus 1 do plus 1, wiatr jest słaby i umiarkowany.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM