Dlaczego tzw. TK opublikował uzasadnienie właśnie dziś? PAP podaje rzekomą przyczynę

W środę wpłynęło do tzw. Trybunału Konstytucyjnego ostatnie uzasadnienie zdania odrębnego do uzasadnienia wyroku ws. aborcji. Właśnie dlatego TK w środę niezwłocznie opublikował uzasadnienie wyroku - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w Trybunale.
Zobacz wideo

Na stronie TK w środę zamieszczono uzasadnienie pisemne orzeczenia z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Do tego wyroku zdania odrębne zgłosili sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Wpłynęły też trzy zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK. Zgłosili je sędziowie Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.

Po publikacji uzasadnienia Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok TK zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw jeszcze w środę.

W środę o godz. 18.30 przed Trybunałem Konstytucyjnym zaczyna się protest Strajku Kobiet. Demonstracje odbędą się też w wielu innych miastach Polski, m.in w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi. 

TOK FM PREMIUM