Min. Niedzielski: Wchodzimy w okres, gdzie pandemia znajduje się pod kontrolą

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz bardziej opanowana. - Chyba można to coraz odważniej powiedzieć - stwierdził. - Wchodzimy w taki okres, gdzie pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą - ocenił minister.
Zobacz wideo

Szef resortu zdrowia, zapytany w Polskim Radiu 24 o ocenę aktualnej sytuacji epidemicznej, stwierdził, że jest ona coraz bardziej opanowana. - Powoli i chyba można to coraz odważniej wypowiadać - powiedział Adam Niedzielski. - Wchodzimy w taki okres, gdzie pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą, bo liczba zachorowań waha się ostatnimi czasy w przedziale mniej więcej 5 tys. z kawałkiem średnio tygodniowo - ocenił. 

- Mam już dzisiejsze dane. Mamy dzisiaj nieco większy wynik, bo jest blisko 6,8 tys. zachorowań - poinformował. Jednocześnie zaznaczył, że środa jest tym dniem w tygodniu, kiedy jest najwyższa liczba zachorowań. We wtorek resort zdrowia podał, że ostatniej doby potwierdzono 4326 nowych zakażeń koronawirusem, a wyniku COVID-19 zmarły 253 osoby. Łącznie od marca 2020, gdy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zakażenie wykryto u 1 520 215 osób, z których 37 476 zmarło.

Poza tym Niedzielski stwierdził, że "ze zdziwieniem" przyjął słowa Sławomira Broniarza, który powiedział, że chcą "skutecznej szczepionki", a nie "eksperymentowania". Chodziło o plan rządu, który zamierza zaszczepić nauczycieli preparatem AstraZeneca. - Wypowiedział się tak, jakby preparat AstraZeneca miał charakter eksperymentalny, co nie jest prawdą. Mamy do czynienia z w pełni przebadaną szczepionką, która przeszła wszystkie fazy kliniczne - ocenił. - Szczepionka AstraZeneca na pewno jest bezpieczna - zapewnił. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM